logo itpoint.cz

Mexiko oznámilo telekomunikační pravidla

Za Mexiko si dosaďte jistou středoevropskou zemi, zkratku USA zaměňte za EU, a máte zde celkem zajímavý článek. Podobnost čistě náhodná?

Mexická vláda ohlásila nová pravidla směřující k otevření jeho telekomunikačního trhu a řešící vášnivý obchodní spor se Spojenými státy. Ale americké úřady ihned odmítly nová opatření jako nepostačující a přislíbily podat oficiální stížnost k Světové obchodní organizaci. Mexičtí a američtí úředníci nepřestávají vyjednávat o způsobu jak vyřešit své odlišnosti, ale jestliže žádná dohoda nebude dosažena do 17.října, Washington přednese své argumenty před odborníky na ústředí WTO v Ženevě. Podle nových nedávno navržených opatření, Mexická Federální Telekomunikační Komise by přinutila dominantního národního telekomunikačního operátora, Telefonos de Mexiko - známějšího jako Telmex - prudce srazit míru poplatků za napojení dálkových konkurentů k jeho rozlehlé místní síti. Tyto poplatky jsou rozhodující sporná otázka větších telekomunikačních společností z USA jako například AT&T Corp. a WorldCom Inc., jenž podnikavě zakopávají optické kabely do mexické půdy a usilují o nové zákazníky na vzrůstajícím trhu. Právě ty si stěžovaly obchodním úřadům USA, že poplatky Telmexu jsou odrazující a nákladné s jasným záměrem udržet je mimo trh. Americký obchodní představitel nařkl mexickou vládu ze selhání při omezování moci Telmexu odmítnutím zavést pravidla pro otevření trhu pro konkurenty. Nové opatření by omezovalo poplatky, které může Telmex účtovat konkurentům za napojení do jeho sítě na ceny běžně účtované jinde za stejnou službu, uvedla mexická komise. Komise rovněž stanovila podmínky pro kvalitu služeb a přikázala Telmexu zveřejnit určité aspekty jeho výkonů. Ale podle Washingtonu opatření neuklidnila zcela jeho znepokojení, že Telmex má nepoctivou převahu a má stále moc blokovat své konkurenty. Americké ministerstvo obchodu začalo v červenci proces předvolat Mexiko před WTO k oficiálním jednáním. Tím uvedlo do pohybu nynější jednání. Mexická vláda tvrdí, že její telekomunikační trh je otevřený. Úředníci z Mexiko City obvinili Washington z vytvoření sporné obchodní otázky pro podporu hlavních amerických společností, snažících se vniknout na mexický trh.

Šance na americkou výhru jsou pravděpodobně značné. Ačkoli mexický telekomunikační trh zůstává poměrně malý - mající výnosnost jen kolem 12 miliard dolarů ročně - analytici předvídají brzký dramatický vzrůst. Zesilování přeshraničních tahanic následovalo po překvapivém zvolení obhájce volného obchodu Vicenta Foxe do mexického presidentského úřadu, ukončující desítiletí vlády strany dlouho v zemi rozhodující, známé pod svou mexickou zkratkou PRI. V průběhu své kampaně Fox sliboval otevřít telekomunikační trh konkurenci, když upozorňoval, že Mexiko by jinak zůstalo technologicky pozadu v době, kdy Internet hraje rostoucí a zásadní roli v globálním obchodu.

Článek ze dne 15. září 2000 - pátek