logo itpoint.cz

Mezi německou firmou Deutsche Telekom a nizozemskou společnosti KPN Royal Dutch Telecom údajně existuje tajná dohoda týkající se Českého Telecomu a EuroTelu.

Pokud by Deutsche Telekom podle očekávání vyhrál výběrové řízení na dosavadní 51% státní podíl v Českém Telecomu, KPN mu přenechá svůj podíl akcií v Telecomu ...

Pokud by Deutsche Telekom podle očekávání vyhrál výběrové řízení na dosavadní 51% státní podíl v Českém Telecomu, KPN mu přenechá svůj podíl akcií v Telecomu, ovšem ponechá si podíl v EuroTelu. Jak připomíná týdeník Ekonom, spokojené by byly obě strany. DT by s výjimkou Polska ovládl důležitý středoevropský prostor a KPN by se v rámci nově proklamované orientace na mobilní a datové služby angažovalo v EuroTelu, který bude usilovat o licenci na mobilní sítě třetí generace (UMTS).

KPN Royal Dutch Telecom 30. srpna letošního roku oznámil, že nehodlá v nadcházející privatizaci zvýšit svůj podíl v Českém Telecomu. KPN se rozhodla již dále na zdejším trhu neexpandovat. Prioritou budou především pokračující soutěže o licence na UMTS v západní Evropě.

Státní podíl ve firmě vlastní Fond národního majetku a je určen k privatizaci pravděpodobně na začátku příštího roku. Celkem 27 % vlastní strategický partner - mezinárodní konsorcium TelSource (Swisscom a KPN Royal Dutch Telecom). Dalších 6,5 % akcií vlastní přímo KPN Royal Dutch Telecom. Swisscom již dříve prohlásil, že nepovažuje investici v Telecomu za strategickou.

EuroTel Praha je společný podnik Českého Telecomu a.s. (51%) a Atlantic West B.V. (49%). Atlantic West B.V. je rovným dílem vlastněna Bell Atlantic a AT&T.

pk

 Česká informační agentura

Článek ze dne 8. září 2000 - pátek