logo itpoint.cz

Mnozí členové kongresu ostře kritizují transakci Deutsche Telekomu

Americký izolacionalizmus je známý věky. Teď opět vystrčil růžky s poukazem na zájmy národní bezpečnosti. Máme my nějakou?

Americký izolacionalizmus je známý věky. Teď opět vystrčil růžky s poukazem na zájmy národní bezpečnosti. Máme my nějakou?

Nabídka německého operátora Deutsche Telekom na koupi Bellevue, Wash.-založenou VoiceStream Wireless Corp. uvedla v pondělí do pohybu v kongresu masové hnutí blokovat podíl libovolné cizí vlády v amerických telekomunikačních podnicích. Senátor Ernest Hollings a republikán John Dingell představili opatření na znemožnění dohody, protože německá vláda vlastní 56 procent v Deutsche Telekom, evropské největší telekomunikační společnosti. "Neprováděli jsme zrušení státní regulace v americkém průmyslu, abychom ho dali Němcům," řekl Hollings. Republikán W.J.Tauzin, předseda telekomunikačního podvýboru sněmovny, uvedl, že plánuje pozdržet slyšení při podrobném zkoumání dohody. Zahraniční vlastnictví americké telefonní společnosti je jedna věc; vlastnictví cizí vlády však zdvihá znepokojení o národní bezpečnost a korektní soutěž na trhu, prohlásil Tauzin prostřednictvím mluvčího. Federální zákon zakáže prodej americké spojové firmy jakékoliv firmě vlastněné z více než 20 procent zahraniční společností nebo zahraniční vládou, nebo kde 25 procent nepřímo drží cizinci. Regulátor může nedbat opatření, jestliže je dohoda ve veřejném zájmu.

Úředníci Bílého domu se obávají, že kritičnost Kapitolu by mohla uvést do pohybu obchodní spor s Evropou, a proto se pokusí odrazovat protekcionisty telekomunikační legislativy. "Nekomentujeme tuto jednotlivou fúzi . . . ale máme tři existující a různé případy pro zhodnocení podobné transakce, a myslíme, že mohou vyvolat znepokojení o konkurenci a národní bezpečnost," řekl zástupce tiskového mluvčího Bílého domu Jake Siewert.

Deutsche Telekom vábí 2.3 miliony uživatelů mobilních telefonů VoiceStreamu stejně jako jeho licence k poskytování služeb v mnoha státech. Vidí koupi VoiceStreamu jako cestu k agresivnímu vstupu na americký trh mobilních telefonů.

Článek ze dne 26. července 2000 - středa