logo itpoint.cz

Na Slovensku se předpokládá udělení tří licencí UMTS

Výběrové řízení na prodej licencí by mohlo být realizováno už v příštím roce. Slovenská armáda však chce používané pásmo uvolnit až koncem roku 2003.

Slovenská armáda již předložila Ministerstvu dopravy, pošt a telekomunikací SR (MDPT) analýzu možností uvolnění frekvenčního pásma určeného na provoz mobilních sítí třetí generace (UMTS). V materiálu se však předpokládá, že by armáda toto pásmo mohla
uvolnit až koncem roku 2003. Je proto možné, že licence na UMTS bude možno udělit až v tomto horizontu. Uvedl to poradce předsedy slovenského Telekomunikačního úřadu Stanislav Vanek. Nevyloučil však možnost, že by se výběrové řízení na prodej licencí mohlo uskutečnit už příští rok.

Uvolnění frekvenčního pásma 1900 až 2170 MHz je pro Armádu SR především finančně velmi náročné. Proto je podle S. Vanka možné, že část nákladů armády se zaplatí z výnosů prodeje licencí. Připustil,že telekomunikační licence UMTS by se mohly prodávat způsobem, který je určitou kombinací mezi čistou aukcí a tzv. soutěží krásy. Podobný názor zastává i státní tajemník MDPT Dušan Faktor.

Přitom ještě nedávno se projevoval rozpor mezi představami Telekomunikačního úřadu a MDPT o způsobu prodeje těchto licencí. Zatímco ministerstvo prohlásilo, že bude preferovat soutěž krásy (kde o vítězi primárně nerozhodne nabídnutá cena, ale kvalita nabídky), zástupci Telekomunikačního úřadu se přikláněli k aukčnímu prodeji licencí.

Tendr na prodej licencí UMTS by podle dosud dostupných informací chtělo MDPT zorganizovat už během příštího roku, možná dokonce v jeho první polovině. Myslím si, že dění okolo licencí na UMTS se v celé Evropě dokončí příští rok, řekl D. Faktor. Jak však dodal, Slovensko nemá ambice stát se po Polsku druhou zemí v tomto regionu, kde se licence udělí, a volí spíše cestu systematické studie sousedních zemí.

Předpokládá se udělení tří licencí UMTS, z nich dvě pro existující mobilní operátory. Licenci by tak prakticky automaticky získal France Telecom, který je 64-procentním vlastníkem společnosti Globtel, a Deutsche Telekom, který nepřímo ovládá 51 % akcií EuroTelu Bratislava.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 25. října 2000 - středa