logo itpoint.cz

Německý hněv zasáhl Vodafone

Vodafone AirTouch byl v pondělí napaden rozhněvanými německými akcionáři poté, co vrchní ředitel Chris Gent nedokázal přijít na poslední výroční valnou hromadu Mannesmannu před blížícím se formálním převzetím britskou skupinou mobilních telefonů

Vodafone AirTouch byl v pondělí napaden rozhněvanými německými akcionáři poté, co vrchní ředitel Chris Gent nedokázal přijít na poslední výroční valnou hromadu Mannesmannu před blížícím se formálním převzetím britskou skupinou mobilních telefonů.

Zástupci zaměstnanců v dozorčí radě Mannesmannu zpočátku reagovali odmítáním parafovat jmenování Juliana Horna-Smithe jako nástupce za Klause Essera, předchozího předsedu rady ředitelství. Později váhavě odsouhlasili jmenování, ale zůstali rozzlobení nad rozhodnutím Vodafone zapřít několik přijatých závazků učiněných v době nepřátelské nabídky na převzetí za 113 miliard liber. Především, odbory tvrdí že dusseldorfská centrála se stane pouze filiálkou skupiny, spíše než jak sliboval Gent, významným provozním centrem. Vodafone řekl, že německé právo bránilo vystoupit neněmeckým řečníkům z předsednictva výroční valné hromady, a Gent nebyl oprávněný jakkoliv se účastnit kvůli dřívějším závazkům. Schůze byla místo toho vedená Josefem Ackermannem, z vedení Deutsche Bank a jedním ze dvou zástupců pana Genta. Představitel vlastníků akcií a člen sdružení akcionářů DSW Jorg Pluta, řekl: "je to ubohý debut pana Genta - zde není pro předsedu dozorčí rady nic důležitějšího než jeho odpovědnost." Horn-Smith obhajoval rozhodnutí svého vrchního ředitele nezúčastnit se : "nemůžete být na dvou místech najednou a Chris měl přednostní závazek navštívit investory ve Spojených státech." Thomas Geitner, dříve předseda německého mobilního provozovatele Otelo, se rovněž připojil k představenstvu Mannesmannu. Esser, odcházející předseda, si vysloužil silnou kritiku od akcionářů za jeho neúspěšnou obranu Mannesmannu a svůj zlatý padák 60 miliónů marek. Jeden akcionář komentoval Esserovu obhajobu slovy "operace úspěšná, pacient bohužel zemřel". To odráží dojem německých akcionářů, že Mannesmann měl být ve skutečnosti rozdělen prostřednictvím Vodafone.

Článek ze dne 8. června 2000 - čtvrtek