logo itpoint.cz

Německý regulátor načrtl strategii udělování licencí UMTS

Telekomunikační život se zrychluje. Ještě jsme nevydýchali start Oskara a už abychom spekulovali o dalších modernějších sítích. Zatím můžeme jen pokukovat, jaké starosti mají naši budoucí evropští partneři

Telekomunikační život se zrychluje. Ještě jsme nevydýchali start Oskara a už abychom spekulovali o dalších modernějších sítích. Zatím můžeme jen pokukovat, jaké starosti mají naši budoucí evropští partneři.

Německý telekomunikační regulátor RTP očekává, že v nejbližších několika dnech učiní rozhodnutí jak se vyvarovat kolizí mezi nabídkami různých seskupení, ucházejících se o licenci na třetí generaci mobilních telefonů, řekl šéf RTP. "Rozhodnutí padne v nadcházejících dnech," prozradil Klaus- Dieter Scheurle pro týdeník Euro am Sonntag.

Dražba o šest licencí na Univerzální Mobilní Telekomunikační Standard byla zkomplikovaná převzetím britského mobilního operátora Orange France Telecomem, jenž způsobilo že francouzské telekomunikační seskupení tak vytvořilo dvě skupiny nabídek. Orange je člen asociace se španělskou Telefonicou a finskou Sonerou zatímco Telecom také podporuje nabídku německého operátora Mobilcom ve kterém vlastní 28.5 procent.

Další překrytí mezi zájmy v nabídkách bylo představuje skutečnost, že Vodafone, který se účastní dražby skrze jeho složku Mannesmann Mobilfunk, nabyl podíl ve France Telecomu jako součást obchodu s Orange. Německý regulátor vyjasnil, že by nepřipustil podobné kolidování a podle Scheurleho tvrzení RTP čeká od France Telecomu nabídku způsobu jak problém řešit. "Čekáme na návrhy řešení od France Telecomu, rozhovory nyní dále pokračují," řekl.

Dražba o licenci UMTS začíná 31. července. Z 11 skupin, které byly připuštěny do soutěže, zbývá v soutěži devět, poté co francouzský Vivendi, alespoň formálně přiznal nedodržení podmínek, a německý Talkline se vzdal minulý týden.

Článek ze dne 20. června 2000 - úterý