logo itpoint.cz

Neúspěšné evropské dražby licencí na UMTS nás negativně neovlivní - míní Ministerstvo financí

MF nemá obavy, že by zájemců o licence bylo méně než počet prodávaných licencí, nebo že by stávající tři operátoři tendr bojkotovali, protože se jim nebude chtít dávat vysoké částky a budou chtít být jako úspěšní operátoři zvýhodněni.

Ministerstvo financí se neobává, že by některé  očekávaný výnos 20 mld. Kč z plánovaného prodeje těchto licencí v České republice. Otázka přesného termínu výběrového řízení je zatím otevřená. Nicméně výnos z prodeje licencí je zakomponován ve státním rozpočtu na rok 2001, což znamená, že prodej nelze odkládat.

Vláda tento týden změnila společný návrh ministerstva dopravy a spojů a ministerstva financí, aby se tři licence prodaly automaticky stávajícím operátorům a zbývající - čtvrtá - byla předmětem výběrového řízení. Kabinet rozhodl, že ve výběrovém řízení se budou prodávat všechny čtyři licence. To však neznamená, že budou prodány formou aukce. I když cenová nabídka bude mít dominantní roli, mělo by jít o klasické výběrové řízení.

Ministerstvo financí nemá obavy, že by zájemců o licence bylo méně než počet prodávaných licencí, nebo že by stávající tři operátoři tendr bojkotovali, protože se jim nebude chtít dávat vysoké částky a budou chtít být jako úspěšní operátoři zvýhodněni. Pokud se neobjeví vysloveně vážné důvody, které by očekávaný výnos stlačily do nižší hladiny, lze brát částku 20 mld. Kč jako minimální hranici z prodeje UMTS.

Ohledně možného zvýšení atraktivnosti licencí tím, že by se prodávaly současně pro Českou i Slovenskou republiku, mluvčí MF řekl : "O něčem takovém jsme nejednali, o vývoji na Slovensku nám chybějí podrobnější informace. V ČR navíc s ohledem na státní rozpočet potřebujeme licence prodat již v příštím roce."

Podrobnosti týkající se prodeje má nyní vypracovat Český telekomunikační úřad jako regulátor trhu.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 22. prosince 2000 - pátek