logo itpoint.cz

O privatizaci 51% státního podílu Českých radiokomunikacích bude rozhodnuto až na konci letošního roku.

Původně mělo k rozhodnutí dojít do konce září. Důvodem zdržení jsou probíhající jednání o výplatě částky za uplatnění opce konsorciem CMobil na zvýšení jeho podílu v RadioMobilu.

Zájem o ČRa má několik firem, mezi nimi i Deutsche Telekom. Nyní však není jasné, zda Deutsche Telekom (DT) nebude mít zájem spíše o Český Telecom. Podle informací, které se před měsícem objevily v týdeníku Ekonom, existuje mezi KPN a DT tajná dohoda.

Pokud by DT podle očekávání vyhrál výběrové řízení na zbývající státní podíl v ČT a.s., KPN mu přenechá svůj podíl akcií v Telecomu, ovšem ponechá si podíl v dceřiném mobilním operátorovi - EuroTelu. Jak připomněl týdeník Ekonom, spokojené by byly obě strany.

DT by s výjimkou Polska ovládl důležitý středoevropský prostor a KPN by se v rámci nově proklamované orientace na mobilní a datové služby angažovalo v EuroTelu, který bude usilovat o licenci na mobilní sítě třetí generace (UMTS).

Dalším vážným zájemcem o České radiokomunikace je TeleDanmark, který již nyní vlastní necelých 21 % akcií ČRa. Dánský operátor zároveň s ČRa společně založil telekomunikační firmu Contactel.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 12. října 2000 - čtvrtek