Panelová diskuse společnosti GTS proběhla v rámci konference Ostrava Internet 2000

Jedním z témat panelové diskuse na téma Pád telekomunikačního monopolu byla současná situace na telekomunikačním trhu v ČR a jeho srovnání se zahraničním. Účastníci konstatovali, že nový telekomunikační zákon nestíhá zachytit vývoj v oboru, zejména v souvislosti s deregulací cen a volají po jeho novelizaci ...

Jedním z témat dnešní ostravské panelové diskuse na téma Pád telekomunikačního monopolu byla současná situace na telekomunikačním trhu v ČR a jeho srovnání se zahraničním. Účastníci konstatovali, že nový telekomunikační zákon nestíhá zachytit vývoj v oboru, zejména v souvislosti s deregulací cen a volají po jeho novelizaci.

Diskuse, kterou dnes v Ostravě pořádala v rámci konference OSTRAVA INTERNET 2000 společnost GTS, se kromě širokého auditoria zúčastnili mluvčí Marek Antoš, šéfredaktor on-line časopisu Lupa, Petr Moos ze společnosti Deloitte&Touche, Tomáš Budník, ředitel regionálního zastoupení GTS a Martin Půlpán z Cisco Systems. Celou diskusi moderoval telekomunikační konzultant Václav Mach. Jmenovaní se vyjadřovali k několika tématům, které v současnosti pálí celou odbornou i laickou veřejnost v souvislosti s liberalizací telekomunikačního trhu v ČR.

Tomáš Budník z GTS upozornil na to, že vyjma získání licencí na poskytování služeb v telekomunikacích je pro faktické fungování trhu potřebná kvalitní propojovací dohoda. Nyní musí Český Telecom (ČT) předložit nabídku propojovacích dohod s dalšími operátory, řekl Budník s tím, že nabídka ČT vychází a je postavena na historických nákladech, které ČT do budování sítí vložil. Operátoři vstupující na trh mají ale jinou představu. Náklady na propojení by se měly optimalizovat například podle zahraničního vzoru, dodal Budník.

Nemalá část diskuse se točila kolem cen za připojení k internetu a cen telefonických hovorů. Její účastníci se vesměs shodli na tom, že tlak na snižování bude velký, ale v konečném důsledku k nějakému podstatnému snížení nebude moci dojít. Rovněž bezprostředně po prvním lednu se neočekává masový příliv zájemců o připojení, neboť novým operátorům bude nějakou dobu trvat, než jejich nabídka služeb bude srovnatelná či dokonce výhodnější než nabídka dosavadního monopolního operátora.  Možnosti nových operátorů vidí Budník například v nabídce dalších atraktivnějších či jedinečně kombinovaných služeb.

 Česká informační agentura
odo

Článek ze dne 21. listopadu 2000 - úterý

Zbrusu nová vzdálená správa pro Linux
Aktuální články

Profesionální bezdrátový prezentační sys...

Bezpečný a transparentní FORPSI cloud

Výzva operátorům ke změně cenové politik...

Budeme mít férové operátory i ceny za mo...

Ne všechna volání z ciziny jsou roaminge...

DNS obhájila prvenství a získala ocenění...

Multimediální zásuvky s konektory HDMI, ...

Nová řešení podpory dostupnosti různorod...

Moderní digitální kancelář bez šanonů

Současné a budoucí IT trendy na konferen...

Zálohování firemních dat s dvojnásobnou ...

Co je nového v české verzi Dynamics NAV ...

Projekt NEN je ušit na míru IT společnos...

Jak na ochranu dat o tržbách

Dynamics 365 pomáhá obchodníkům zlepšova...

Mobilní bankovnictví ohrožuje SMS malwar...

Konference SUSE Expert Days 2017 pro pří...

Malý přenosný bluetooth reproduktor Polk...

Odpovědnost za ochranu dat zákazníků je ...

Digitální transformace s podporou VMware...