Panelová diskuse společnosti GTS proběhla v rámci konference Ostrava Internet 2000

Jedním z témat panelové diskuse na téma Pád telekomunikačního monopolu byla současná situace na telekomunikačním trhu v ČR a jeho srovnání se zahraničním. Účastníci konstatovali, že nový telekomunikační zákon nestíhá zachytit vývoj v oboru, zejména v souvislosti s deregulací cen a volají po jeho novelizaci ...

Jedním z témat dnešní ostravské panelové diskuse na téma Pád telekomunikačního monopolu byla současná situace na telekomunikačním trhu v ČR a jeho srovnání se zahraničním. Účastníci konstatovali, že nový telekomunikační zákon nestíhá zachytit vývoj v oboru, zejména v souvislosti s deregulací cen a volají po jeho novelizaci.

Diskuse, kterou dnes v Ostravě pořádala v rámci konference OSTRAVA INTERNET 2000 společnost GTS, se kromě širokého auditoria zúčastnili mluvčí Marek Antoš, šéfredaktor on-line časopisu Lupa, Petr Moos ze společnosti Deloitte&Touche, Tomáš Budník, ředitel regionálního zastoupení GTS a Martin Půlpán z Cisco Systems. Celou diskusi moderoval telekomunikační konzultant Václav Mach. Jmenovaní se vyjadřovali k několika tématům, které v současnosti pálí celou odbornou i laickou veřejnost v souvislosti s liberalizací telekomunikačního trhu v ČR.

Tomáš Budník z GTS upozornil na to, že vyjma získání licencí na poskytování služeb v telekomunikacích je pro faktické fungování trhu potřebná kvalitní propojovací dohoda. Nyní musí Český Telecom (ČT) předložit nabídku propojovacích dohod s dalšími operátory, řekl Budník s tím, že nabídka ČT vychází a je postavena na historických nákladech, které ČT do budování sítí vložil. Operátoři vstupující na trh mají ale jinou představu. Náklady na propojení by se měly optimalizovat například podle zahraničního vzoru, dodal Budník.

Nemalá část diskuse se točila kolem cen za připojení k internetu a cen telefonických hovorů. Její účastníci se vesměs shodli na tom, že tlak na snižování bude velký, ale v konečném důsledku k nějakému podstatnému snížení nebude moci dojít. Rovněž bezprostředně po prvním lednu se neočekává masový příliv zájemců o připojení, neboť novým operátorům bude nějakou dobu trvat, než jejich nabídka služeb bude srovnatelná či dokonce výhodnější než nabídka dosavadního monopolního operátora.  Možnosti nových operátorů vidí Budník například v nabídce dalších atraktivnějších či jedinečně kombinovaných služeb.

 Česká informační agentura
odo

Článek ze dne 21. listopadu 2000 - úterý

Všechna firemní zařízení Android pod kontrolou
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...