logo itpoint.cz

Počet aktivovaných zákazníků v obou mobilních sítích se Slovensku na postupně blíží k počtu hlavních telefonních stanic

Globtel & EuroTel Bratislava dohromady evidují kolem 1,3 mil. aktivovaných zákazníků. Počet HTS Slovenských telekomunikácií dosáhl podle posledních dostupných údajů k 31. srpnu tohoto roku 1,68 milionu.

Celkový počet aktivovaných zákazníků v obou mobilních sítích na Slovensku se postupně blíží k počtu hlavních telefonních stanic (HTS), které eviduje monopolní provozovatel pevné telefonní sítě - Slovenské telekomunikácie, a.s. (ST). Společnosti Globtel, a.s. a EuroTel Bratislava, a.s. dohromady evidují bezmála 1,3 mil. aktivovaných zákazníků, počet HTS Slovenských telekomunikácií dosáhl podle posledních dostupných údajů k 31. srpnu tohoto roku 1,68 milionu. Vyplývá to z údajů, které poskytly uvedené společnosti.

Největší mobilní operátor na Slovensku, firma Globtel, eviduje v současnosti přes 713 tisíc aktivovaných uživatelů. Toto číslo zahrnuje zákazníky využívající předplacené karty i uživatele standardních služeb. V porovnaní s červnem došlo k nárůstu aktivovaných zákazníků Globtelu o více než 75 tisíc nových uživatelů.

Konkurenční společnost EuroTel evidovala k 30. září více než 580 tisíc zákazníků. Z nich téměř 407 tisíc aktivně využívalo některé z programů a z nich více než 216 tisíc lidí využívalo předplacené karty Easy. Celkový počet aktivních zákazníků EuroTelu stoupl v porovnání s červnovým údajem o téměř 30 tisíc.

Slovenské telekomunikácie evidovaly k 31. srpnu 1,246 mil. bytových a více než 418 tisíc nebytových HTS. Celkový počet HTS se zvýšil o zhruba 5 tisíc přípojek v porovnaní s hodnotou na konci června 2000, což představuje nepatrný 0,3% nárůst. Daleko vyššího nárůstu počtu zákazníků dosáhly mobilní operátoři. V porovnaní s červnovou hodnotou se zvýšil počet mobilních uživatelů o zhruba 100 tisíc, což odpovídá přírůstku o více než 8 %.

Tempo růstu trhu mobilní komunikace je na Slovensku podle těchto údajů v současnosti mnohonásobně vyšší než přírůstek počtu pevných telefonních přípojek, což může způsobit, že už v nejbližších letech jejich počet převýší počet HTS. V České republice se očekává, že už v příštím roce překročí počet mobilních zákazníků počet HTS, kterých je v ČR 3,9 milionu. Penetrace mobilních telefonů na Slovensku dosahuje téměř 24 %, čili téměř každý čtvrtý občan SR vlastní mobilní telefon. V ČR bylo na konci září 3,3 mil. uživatelů mobilních telefonů a celková penetrace činila kolem 30 %.

 Česká informační agentura
ph

Článek ze dne 8. listopadu 2000 - středa