logo itpoint.cz

Podle Financial Times spadl Deutsche Telekomu zisk o 82%

Číslo z titulku vypadá hrozivě, ale skutečnost je nakonec lepší než se očekávalo. Inu monopolně se vydělává lépe a více…Telekom přesto neprodělal, ale zákazníci vydělali lepší ceny služeb.

Deutsche Telekom ztratil 82 procent z čistého zisku, tedy z 652 miliónů DM poklesl na 115 miliónů DM v průběhu prvních dvou měsících tohoto roku ve srovnání se stejným obdobím 1999, navzdory 11 procentnímu růstu obratu na 12.2 miliard DM.

Deutsche Telekom odmítl komentovat čísla, získaná Financial Times Deutschland z interního dokumentu Telekomu. Jurgen Kindervater, šéf spojové techniky v Telekomu, nicméně potvrdil že během ledna a února zisky propadly, ale dodal, že pokles byl způsoben z velké části vládními regulacemi německého telekomunikačního trhu. Analytik z Bank Julius Bär Joeri Soels uvedl, že cenová válka na německých pevných linkách donutila Telekom masivně snížit ceny za pevné linky vůči bezdrátovým spojům a za mezinárodní hovory, čímž pouze omezoval pokles podílu na trhu.

Výdajová skupina stoupla o 60 procent během prvních dvou měsíců tohoto roku. Vyšší výdaje na dobré jméno firmy přivodilo převzetí One-2-One, britské skupiny mobilní telefonie, což se připojilo k negativnímu efektu. Výrazně rovněž přispěly odpisy základních fondů.

Zhoršující výkonnost Telekomu se odráží v jeho výsledcích za rok 1999, které byly v současnosti uvolněny. Toto ukázalo propad příjmu před zdaněním z 5.1 miliard DM na 2.9 miliard DM při neměnném obratu 35.5 miliard DM

Zisk před zdaněním z pevných linek spojové techniky klesl z 4.8 miliard DM v 1998 na 2.3 miliard DM. Mimo Německa skupina vloni utrpěla ztráty 300 miliónů DM vůči zisku 200 miliónů DM.

Činnosti, v kterých Telekom zlepšil svůj výkon, zahrnují bezdrátové komunikace, kde zisky před zdaněním stouply z 600 miliónů DM na 1 miliardu DM, rádiové a širokopásmové komunikace, kde ztráty byly sníženy z 300 miliónů DM na 100 miliónů, a prodeje mobilů a telefonů, kde firma nevykazovala ani zisk , ani ztrátu, po zaúčtování ztráty 100 miliónů DM. Personální výdaje klesly z 2.97 miliard DM na 2.94 miliardy.

Firma tak překonala interní plány, jenž počítaly se ztrátou 153 miliónů DM v 1999.

Článek ze dne 20. dubna 2000 - čtvrtek