logo itpoint.cz

Polské telekomunikační firmy se noří hlouběji do Internetu

Dvě z vedoucích polských telekomunikačních firem v pátek oznámily přímé aliance nazývané průkopnickou strategií pro polský internet.

Dvě z vedoucích polských telekomunikačních firem v pátek oznámily přímé aliance nazývané průkopnickou strategií pro polský internet.

Skupina Elektrim spolupracovala s řadou stránek e- commerce a Netia oznámila spuštění portálu. Analytici se domnívají, že tyto dvě firmy, hlavní konkurenti vůči polskému dominantnímu telekomunikačnímu operátorovi, z části státem vlastněnému TPSA, potřebují ke svým záměrům dodat další podrobnosti.

Domnívají se, že Elektrim měl větší potenciál díky svému širokému telekomunikačnímu rozkročení přes pevné linky, mobilní telefony a provozování kabelové televize. "Elektrim má spoustu aktiv a více potenciálu být úspěšný na internetovém trhu než Netia, jenž musí více koncentrovat svoje úsilí," řekl londýnský analytik Tomasz Berent. Obě firmy touží po podílech na rodícím se polském internetovém trhu, který dosud pokrývá jen pět procent z populace 39 milionů osob.

Elektrim již shrábl několik zakázek v internetových službách a obsahu za částku kolem 60 milionů $. V pátek uvedl předpoklad své investice až do 200 milionů $ na rozvoj přímé strategie během příštích dvou let.

Dále prohlásil, že to bylo 52.5 miliónu dolarů za 50 procentní podíl ve firmách e- commerce založených Eastbridgem, holandským vlastníkem některých v Polsku známých obchodů. Firmy byly až dosud zaměřené na interní práci jako je třeba tvorba maloobchodních stránek pro obchodní domy.

Elektrim rovněž doufal v spolupráci na internetových operacích s jeho úzce spřízněným francouzským telekomunikačním partnerem Vivendi. Ale Andrzej Kasperek, analytik v Erste Securities, dodal, že není zcela jasné kolik Elektrim stála smlouva s Eastbridge. Analytici se také diví, proč se Vivendi ještě sám za sebe nepřihlásil k projektu.

Telekomunikační divize Elektrimu teprve nedávno začala připojovat telefony ve Varšavě po obdržení licence vloni v pololetí. Také mají těžké časy při obnově infrastruktury svého operátora kabelové televize Bresnan.

Netia je většinou až dosud soustředěná na zajišťování levného přístup k Internetu pro odlákání klientů od TPSA, který již obdobnou službu poskytuje.

V pátek Netia, v které má švédská Telia 33 procent, uvedla že by u ní stálá měsíční cena za internetovou přípojku představovala nějakých $15-$20, vůči $36 u TPSA. Netia rovněž spolupracuje s majitelem čelného polského privátního rádia stanice Radio Zet, na vytvoření portálu s všeobecným obsahem, který má být spuštěný příští měsíc. Radio Zet bude obstarávat obsah zatímco Netia připraví telekomunikační infrastrukturu.

Netia potřebuje licenci k provozu ve Varšavě, aby završila své telekomunikační portfolio, ale přijetí bylo zablokováno soudním protestem Elektrimu, který v loňském roce hodně zaplatil za své povolení v přesvědčení, že by neměl mít žádnou konkurenci.

Článek ze dne 20. dubna 2000 - čtvrtek