logo itpoint.cz

Polsko prověřuje legálnost ruského telekomunikačního přenosového vedení

Polská vláda bude zkoumat legálnost instalace vysokorychlostního vedení podél plynovodu Yamal.

Polská vláda bude zkoumat legálnost ruské instalace vysokorychlostního telekomunikačního vedení podél plynovodu Yamal vedoucího přes Polsko, řekl minulý týden místopředseda vlády Janusz Steinhoff. Situace je komplikovaná. Přenos dat podél plynovodu Yamal je povolený, pokračoval Steinfoff pro veřejnou rozhlasovou stanici Trojka. "Ale kapacita kabelu a licence na přenos dat znamená jinou spornou otázku.

Čtyřiadvaceti vláknové optické kabely schopné přenášet 2.4 terabitů informací za sekundu, neboli nést 38 miliónů telefonických hovorů zároveň, byly nainstalovány podél potrubí ruskou plynárenskou společností Gazprom bez vědomí nebo dohledu polských úřadů, oznámil deník Gazeta Wyborcza. Datový spoj je nyní podle francouzské telekomunikační firmy Alcatel a jeho italského protějšku Pirelli, jenž pro tento spoj dodávaly vybavení, jen týden před spuštěním provozu, oznámily noviny. Polské ministerstvo spojů uvedlo v prohlášení vydaném na konci týdne, že polská vláda stavbu datového spoje neschválila. Meziministerská pracovní skupina přezkoumá sporný bod, a s odborným zmocněncem prověří kabely podél plynovodu. Steinhoff slíbil, že právní ohodnocení zhotovení datového spoje by mělo být hotové brzo. Jsme zmateni. Slyšeli jsme o podstatě investice jen dva měsíce předem, řekl polský úředník Gazetě Wyborcze za podmínky své anonymity.

4,000 kilometrů dlouhý plynovod by byl schopen přepravovat 67 miliard krychlových metrů plynu za rok z ruských ložisek na Sibiři do Německa. 682 kilometrů polského úseku potrubí a datového spoje je ovládáno podnikem se společnou majetkovou účastí ve kterém Gazprom a polský stát drží 48 procentní podíly, s polským podnikatelem vlastnícím zbylá čtyři procenta.

Článek ze dne 23. listopadu 2000 - čtvrtek