logo itpoint.cz

Polsko vybralo France Telecom pro privatizaci svého Telekomu

Asociace vedená France Telecomem je ve finální pozici pro nákup podílu 25-35 procent v polském dominantním telekomunikačním operátorovi Telekomunikacja Polska (TPSA).

Asociace vedená France Telecomem je ve finální pozici pro nákup podílu 25-35 procent  v polském dominantním telekomunikačním operátorovi Telekomunikacja Polska (TPSA). Francouzská firma a její polský partner, Kulczyk Holding, byly vybráni polskou vládou pro zahájení uzavřených jednání po nabídce kolem 4 miliard $ za 35 procent akcií TPSA. Asociace tak trumfla Telecom Italia. Polsko otevřelo souběžná vyjednávání s dvěma investičními skupinami 28. dubna po přijetí zapečetěných nabídek Ministr financí Emil Wasacz v pondělí řekl, že výlučné období by trvalo do konce června a smlouva by měla být uzavřena počátkem července. Ačkoli ani státní pokladna ani dvě skupiny nejednaly o specifikách nabídek, francouzská nabídka byla shledána výrazně lepší vůči nabídnutému ocenění Telecom Italia a dalších závazků. Tyto zahrnují rozvojové plány postavení TPSA jako regionálního obra a jeho dceřiné divize TP internet.

Další faktor, který mohl pomoct France Telecom, bylo jeho propojení s Janem Kulczykem, politicky angažovaným multimilionářem, který dal dohromady průmyslovou říši zahrnující pivovary, pojištění, dovozy aut a výrobu elektřiny. Jestliže rozhovory budou úspěšné, Kulczyk Holding získá přinejmenším 10 procent z TPSA, minimum dovoleného polským privatizačním zákonem pro každého člena jakéhokoliv nabídkového společenství. France Telecom by dosáhl na 25 procent, a společenství by později mohlo vyjednávat zvýšení svého kombinovaného podílu na 51 procent. Pro France Telecom dohoda znamená první vpád do celostátního poskytovatele pevných linek na rychle rostoucím středoevropském trhu. Francouzská společnost, jenž již investovala do bezdrátové telefonie v Rumunsku, Slovensku a Moldávii, byla odmítnuta v prosinci s dřívější privatizační nabídkou na TPSA poté co státní pokladna její podání vyřadila jako nepřiměřené. Její úplně poslední nabídka je významně vyšší. Francouzská firma již vlastní 34 procent v PTK Centertel, bezdrátové divizi TPSA. Vládní volba otevírá poslední kapitolu křivolaké cesty polské telekomunikační společnosti k privatizaci. Po desetiletí váhání a jednom neúspěšném privatizačním pokusu, Varšava připustila že TPSA musí být rozvinutá do lepšího tvaru předtím , než bude vystavena mezinárodní konkurenci v lednu 2003, jak v Polsku ukládá nový telekomunikační zákon. TPSA, jenž měla v loňském roce výnosy 12.5 miliardy zlotých (kolem 3 miliard $) je vnímána jako nevýkonný podnik s nadměrným počtem zaměstnanců. Vedle svých rozhovorů s polským ministerstvem financí, France Telecom právě vede potenciálně choulostivé rozhovory na téma "sociální balíček" s vlivnými odborovými svazy v TPSA. Rozhovory, jinak pro francouzskou společnost důvěrně známá oblast daná její zkušeností s odbory ve Francii, poskytne práci a další záruky mírnící čerstvý vzduch budoucí restrukturalizace podniku, který měl na konci loňského roku 71,500 zaměstnanců.

Článek ze dne 24. května 2000 - středa