logo itpoint.cz

Poslední zachránce Iridia hodil ručník do ringu

O nejdražším umělém souhvězdí Iridium jsme dlouho neslyšeli nic nadějného. Bohužel, změna není na obzoru. Možná ho měla vzít pod svá křídla americká vláda, provozující neméně populární systém GPS

O nejdražším umělém souhvězdí Iridium jsme dlouho neslyšeli nic nadějného. Bohužel, změna není na obzoru. Možná ho měla vzít pod svá křídla americká vláda, provozující neméně populární systém GPS.

Šance na libovolnou firmu ze soukromého sektoru dávající naději na vzkříšení satelitní hlasové služby neúspěšného Iridia se jeví jako neexistující, řekl Roger Rusch, prezident konzultační firmy Palos Verdes z Kalifornie, založené TelAstrou. Rusch, který se setkal s vydavateli Phillips Satellite a Space Group, uvedl, že závratných 300 milionů dolarů každoročních nákladů na doplňování souhvězdí 66ti družic a další miliony dolarů na měsíční provozní náklady zabrání komukoliv dosáhnout úspěšných obchodů s prostředky Iridia.

Newyorská obchodní banka Castle Harlan, která prozkoumala možnou reorganizaci Iridia, se v pátek stáhla z této možnosti po obsáhlé snaze. Castle Harlan se nyní domnívá, že oživený systém iridium by negeneroval dostatečné tržby. "Ačkoli Iridium poskytuje velkolepou mezinárodní telefonní službu mezi libovolnými body, naše svědomí a marketingové studie nebyly schopny potvrdit s vysokým stupněm určitosti, že by Iridium vytvářelo alespoň výnos o nízké úrovni," uvedli funkcionáři Castle Harlan. "Důsledek je, že tyto kroky musíme ukončit, protože by to bylo ekonomicky nebezpečné pokračovat se snahou získat jmění společnosti. "Castle Harlan byl vytvořený v roce 1987 Johnem Castlem, dřívějším prezidentem a majitelem Donaldson, Lufkin & Jenrette, a Leonardem Harlanem, zakladatelem a bývalým vedoucím Harlan Co., realitní investiční a poradenské firmy.

Družicové systémy na nízké oběžné dráze (LEO), jako například Iridium, jsou třikrát až pětkrát dražší při výstavbě a provozu než geostacionární systémy, řekl Rusch. Pokrytí polárních oblastí signálem to bohužel nevyrovná. Průzkum Castle Harlanu nepodpořil pokračující snahu získat aktiva Iridia, jenž bylo zařazeno pod hlavu 11 konkursní ochrany předešlý srpen. Obchodní banka vyjádřila zájem o koupi aktiv Iridia na začátku června za přibližně 50 milionů $. Následkem toho americký konkurzní soud pro jižní okres New Yorku schválil 45 denní období od 7. června pro poskytnutí lhůty Castle Harlan na určení ekonomické životaschopnosti jeho obchodního plánu. Pětimiliardový odvážný podnik Iridium kryla hlavně Motorola také s podílem kalifornského telekomunikačního manažera Gene Curcia. Nicméně Curcio má prý ještě získat finance nezbytné pro získání aktiv Iridia, ale nepředložil detailní plán, jak by neúspěšný podnik mohl být zachráněn.

Článek ze dne 2. srpna 2000 - středa