logo itpoint.cz

Předseda ČTÚ nesouhlasí s návrhem cen telekomunikačních služeb Českého Telecomu na příští rok

ČTÚ se především nelíbí, že domácnosti už nebudou mít 17 impulsů zdarma tak, jak tomu bylo dosud. Zároveň nesouhlasí, aby se o 30 haléřů zvýšila cena za nejobvyklejší volání - tj. do dvou minut ...

ČTÚ se především nelíbí, že domácnosti už nebudou mít 17 impulsů zdarma tak, jak tomu bylo dosud. Zároveň nesouhlasí, aby se o 30 haléřů zvýšila cena za nejobvyklejší volání - tj. do dvou minut. Ani Telecomem připravovaný sociální balíček 60 Kč zdarma se podle Stádníka nevyrovná původním sedmnácti volným impulsům. Při jednoduchém přepočtu to je jen deset dvouminutových volání zdarma. Navíc při jakémkoliv překročení limitu u těchto volání zaplatíte prakticky dvojnásobek. Ceny se přitom mění od prvního ledna, ale sociální balíčky mají být uvedeny až v dubnu, řekl Stádník. Navrhuje proto zvýšení na nejméně 90 Kč zdarma. Zvýšení regulovaných cen u Telecomu pro příští rok celkově skutečně nepřesahuje jedno procento. Pro jednotlivé druhy služeb to ovšem neplatí, dodal D. Stádník.

Podle vyjádření D. Stádníka chce ČTÚ do 29. listopadu 2000 určit základní mantinely pro stanovení cen. Podle nich může Telecom vypočítat maximální ceny, které v příštím roce může uplatnit. Jednání jsou už tak však daleko, že větší prostor pro nějaké zásadnější změny už regulátor nemá. Pokud by se obě strany nedohodly, vydal by ČTÚ veřejně cenový výměr, kterým by se dominantní operátor musel řídit.

Předseda ČTÚ D. Stádník je nicméně optimistou. Mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha věří, že se firma s ČTÚ dohodne, neboť ke shodě v základních otázkách už došlo. Jednání by měla být ukončena během několika málo dnů.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 30. listopadu 2000 - čtvrtek