logo itpoint.cz

Připojujete se k internetu pomocí telefonní linky ? Pozor na možný šok z výše telefonních poplatků !

Celý fígl je založen na aplikaci ActiveX, která je součástí nejvíce rozšířeného internetového prohlížeče Explorer ...

Český Telecom oznámil, že se o to postarala skupina mezinárodních podvodníků. Její experti dokáží zařídit, aby se Váš počítač přepojil z místního přípojného bodu třeba někam do daleké ciziny. Pak se surfování v síti internet citelně prodraží ! Při hodinové relaci v době mimi špičku můžete zaplatit až několik tisíc korun místo cca 16 Kč.

Např. počátkem letošního roku představovaly hovory do Diego Garcia (kam bývají často nedobrovolná internetová volání směrována) v průměru 330 minut měsíčně. Avšak v srpnu to prudce vzrostlo na 2170 minut a za první polovinu září už na 4200 minut - sdělil tiskový mluvčí ČT a.s. Vladan Crha. Telecom tedy bude muset muset zahraničním operátorům vše uhradit.

Celý fígl je založen na aplikaci ActiveX, která je součástí nejvíce rozšířeného internetového prohlížeče Explorer, který pracuje pod operačním systémem Windows. Na některých webových stránkách (porno, hudba aj.) jsou umístěna nenápadná tlačítka, po jejichž aktivaci operační systém počítače odpojí reproduktory, aby obsluha nic netušila. Poté rozpojí modemové spojení s místním přípojným bodem a vytočí vzdáleného zahraničního internetového providera. Z takto nedobrovolně provolaných peněz pak skupina podvodníků získává svůj podíl. Nežádoucímu volání do zahraničí se lze vyhnout omezením odchozích hovorů, což je placená služba Telecomu, nebo nastavením internetového prohlížeče na vysokou úroveň zabezpečení. Tím ovšem bude omezena funkčnost některých internetových stránek. Uživatelé Exploreru na počítačích MacIntosh by měli být od této nepříjemnosti ušetřeni.

Článek ze dne 10. října 2000 - úterý