logo itpoint.cz

Privatizace státního podílu v Českého Telecomu

Předpokládá se, že Český Telecom získá odpovědnou privatizací strategického partnera, který bude mít zájem na dalším růstu hodnoty akcií společnosti nad jejich kupní cenu ...

Nový majoritní vlastník Českého Telecomu, který vzejde z privatizace podílu státu v této akciové společnosti, by neměl být podle ministra financí Pavla Mertlíka a ministra dopravy a spojů Jaromíra Schlinga smluvně zavázán učinit ostatním akcionářům veřejný návrh smlouvy o koupi akcií. Ochrana minoritních akcionářů není v případě privatizace Telecomu nezbytná, zdůrazňuje se v analýze, kterou zmínění ministři připravili pro vládu. Předpokládá se, že Český Telecom získá odpovědnou privatizací strategického partnera v pravém slova smyslu, který bude mít zájem na dalším růstu hodnoty akcií této společnosti nad jejich kupní cenu v privatizaci. Tedy partnera natolik seriózního, který neuvězní minoritní akcionáře zrušením obchodovatelnosti akcií. Naopak jejich povinný odkup od minoritních akcionářů by mohl vést k tomu, že tyto likvidní a atraktivní akcie by přestaly být obchodovány na burze.

Stát má nyní v Českém Telecomu prostřednictvím Fondu národního majetku 51,1 % podíl. Dalších 27 % akcií získalo před pěti lety konsorcium Tel Source, v němž se sdružily nizozemská KPN a Swisscom. KPN samostatně vlastní ještě dalších 6,48 % akcií Telecomu, Chase Nominees Limited 3,76 % a zbytek drží investiční fondy a drobní akcionáři.

Proces privatizace Českého Telecomu odstartovala vláda 15. března 2000, když rozhodla, že poradcem a globálním koordinátorem prodeje státního podílu bude konsorcium, tvořené firmou J. P. Morgan a Komerční bankou (KB). Poradce musí vládě navrhnout nejvhodnější způsob další privatizace včetně harmonogramu. Učinit tak měl do 30. června, v minulém týdnu však vláda rozhodla termín posunout o celé tři měsíce až na konec září. Mluvčí Ministerstva financí Libor Vacek to novinářům zdůvodnil tím, že se protáhl výběr poradenské firmy. Privatizaci Telecomu ovšem komplikuje i rozhodnutí Ústavního soudu. Ten v minulém týdnu uznal stížnost drobného akcionáře Martina Mosingera, který zpochybnil platnost valné hromady Telecomu z 13. února 1995, jež schválila vstup strategického partnera. Sporem se nyní bude muset znovu zabývat Vrchní soud. Nového majoritního vlastníka tak Telecom nedostane dříve než v příštím roce.

Podle ministerských úředníků by privatizace Českého Telecomu mohla státu vynést až 200 miliard korun. Původně patřil mezi zájemce i Deutsche Telecom. Poté, kdy získal reálnou šanci na ovládnutí Českých radiokomunikací, však oznámil, že se souboje o Český Telecom nezúčastní. Favoritem se tak stala nizozemská KPN.

KPN je velmi zkušeným, renomovaným operátorem a my velmi vítáme, že chce svůj podíl navýšit a přinést do naší republiky další velké peníze, řekl k tomu už dříve Právu generální ředitel Telecomu Přemysl Klíma.

Článek ze dne 28. července 2000 - pátek