Nový majoritní vlastník Českého Telecomu, který vzejde z privatizace podílu státu v této akciové společnosti, by neměl být podle ministra financí Pavla Mertlíka a ministra dopravy a spojů Jaromíra Schlinga smluvně zavázán učinit ostatním akcionářům veřejný návrh smlouvy o koupi akcií. Ochrana minoritních akcionářů není v případě privatizace Telecomu nezbytná, zdůrazňuje se v analýze, kterou zmínění ministři připravili pro vládu. Předpokládá se, že Český Telecom získá odpovědnou privatizací strategického partnera v pravém slova smyslu, který bude mít zájem na dalším růstu hodnoty akcií této společnosti nad jejich kupní cenu v privatizaci. Tedy partnera natolik seriózního, který neuvězní minoritní akcionáře zrušením obchodovatelnosti akcií. Naopak jejich povinný odkup od minoritních akcionářů by mohl vést k tomu, že tyto likvidní a atraktivní akcie by přestaly být obchodovány na burze.
Stát má nyní v Českém Telecomu prostřednictvím Fondu národního majetku 51,1 % podíl. Dalších 27 % akcií získalo před pěti lety konsorcium Tel Source, v němž se sdružily nizozemská KPN a Swisscom. KPN samostatně vlastní ještě dalších 6,48 % akcií Telecomu, Chase Nominees Limited 3,76 % a zbytek drží investiční fondy a drobní akcionáři.
Proces privatizace Českého Telecomu odstartovala vláda 15. března 2000, když rozhodla, že poradcem a globálním koordinátorem prodeje státního podílu bude konsorcium, tvořené firmou J. P. Morgan a Komerční bankou (KB). Poradce musí vládě navrhnout nejvhodnější způsob další privatizace včetně harmonogramu. Učinit tak měl do 30. června, v minulém týdnu však vláda rozhodla termín posunout o celé tři měsíce až na konec září. Mluvčí Ministerstva financí Libor Vacek to novinářům zdůvodnil tím, že se protáhl výběr poradenské firmy. Privatizaci Telecomu ovšem komplikuje i rozhodnutí Ústavního soudu. Ten v minulém týdnu uznal stížnost drobného akcionáře Martina Mosingera, který zpochybnil platnost valné hromady Telecomu z 13. února 1995, jež schválila vstup strategického partnera. Sporem se nyní bude muset znovu zabývat Vrchní soud. Nového majoritního vlastníka tak Telecom nedostane dříve než v příštím roce.
Podle ministerských úředníků by privatizace Českého Telecomu mohla státu vynést až 200 miliard korun. Původně patřil mezi zájemce i Deutsche Telecom. Poté, kdy získal reálnou šanci na ovládnutí Českých radiokomunikací, však oznámil, že se souboje o Český Telecom nezúčastní. Favoritem se tak stala nizozemská KPN.
KPN je velmi zkušeným, renomovaným operátorem a my velmi vítáme, že chce svůj podíl navýšit a přinést do naší republiky další velké peníze, řekl k tomu už dříve Právu generální ředitel Telecomu Přemysl Klíma.
Článek ze dne 28. července 2000 - pátek