Pro alternativní telekomunikační operátory je návrh cen ČT za vzájemné propojení sítí nepřijatelný

Alternativní telekomunikační operátoři vyzvali ČTÚ, aby co nejdříve vydal rozhodnutí stanovující cenu za vzájemné propojení sítí.

Alternativní telekomunikační operátoři Aliatel, Callino, Contactel, České radiokomunikace, Globix, GTS, UPC Česká republika a TransgasNet vyzvali Český telekomunikační úřad, aby co nejdříve - nejlépe do 15. prosince - vydal rozhodnutí stanovující cenu propojení mezi sítí Českého Telecomu a těchto operátorů. Ceny navrhované dominantním operátorem jsou totiž podle nich nepřijatelné. Své služby by přitom chtěli poskytovat již od počátku ledna, bez propojovací dohody s Telecomem to ale prakticky
nebude možné.

Podle alternativních operátorů je Telecomem navrhovaná výše propojovacích poplatků stanovena tak, že poplatky převyšují ceny účtované koncovým uživatelům. Pokud by tyto ceny odrážely reálné náklady, musel by Český Telecom mít mnohonásobně vyšší režii než všichni významní operátoři zemí Evropské unie, což je paradoxní, uvedli ve společném prohlášení.

Všichni nejvyšší představitelé významných alternativních operátorů se shodli na tom, že propojovací poplatky, stanovené Českým Telecomem, jsou pro ně naprosto nepřijatelné. Kritici nevidí důvod, proč by ceny neměly být stanovovány na výši srovnatelné s Evropskou unií, protože podle nich jsou stav infrastruktury a technické i ekonomické podmínky v ČR srovnatelné s průměrem v EU, případně jsou nákladově ještě výhodnější.

Podle tiskového mluvčího Českého Telecomu Vladana Crhy však operátoři vlastně požadují to, co Telecom chtěl po ČTÚ již před několika měsíci - tj. aby byl zveřejněn cenový výměr, podle kterého by se ceny daly obecně stanovovat. Co se týče samotné metody - vycházeli jsme z tzv. plně alokovaných nákladů (full alocated costs), což je v souladu se standardy Evropské unie. Postupy i data jsme připraveni doložit jak ČTÚ, tak jednotlivým operátorům, odpověděl již dříve V. Crha.

ČTÚ může vydat cenové rozhodnutí tehdy, pokud obě strany jednání písemně konstatují, že se nedohodly.

Jak na dnešní tiskové konferenci dodali zástupci alternativních operátorů, kromě otázky cen se v dalších bodech při jednání o propojovacích dohodách v zásadě s Telecomem shodují.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 6. prosince 2000 - středa

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...