logo itpoint.cz

Prodej licencí na mobilní sítě třetí generace UMTS ve Švýcarsku a Polsku formou aukce nedopadl podle očekávání

Nadšení z prodeje licencí na mobilní sítě třetí generace (UMTS) formou aukce by mohlo opadnout poté, co další aukce ve Švýcarsku a Polsku možná skončí výrazně nižším ziskem, než tamní vlády očekávaly.

Švýcarskou aukci již opustila polovina deseti dosavadních zájemců. Vláda se tak možná místo šesti miliard švýcarských franků bude muset smířit jen s 200 milióny, které získá jako poplatek za udělení licence od čtyř zbylých subjektů - v případě, že někteří z dosavadních pěti uchazečů ohlásí vznik aliance.

V boji o licenci zůstávají Diax, dSpeed (Telefónica), Mobil Com (Swisscomm-BT), Orange Communications (France Telecom) a Sunrise. Naopak již odstoupily firmy Cablecom Management, Hutchinson Whampoa, Teldotcom, Telenor a T-Mobil. Jako důvod odstoupení jsou uváděny především obavy z finanční náročnosti získání licence.

Hongkongská firma Hutchison Whampoa zároveň odstoupila i ze soutěže o licence v Polsku. I zde hrozí, že počet zájemců nepřesáhne počet nabízených licencí, navíc dosavadní tři tamní mobilní operátoři polských mobilních telefonů uvažují o bojkotu celé akce, neboť podmínky jsou podle nich nespravedlivé a cena příliš vysoká. Již dříve z polské soutěže odstoupila firma Netia, kontrolovaná švédskou společností Telia.

Iitalská vláda získala z dražby licencí na provoz mobilní sítě třetí generace výrazně méně peněz, než původně plánovala. Příčinou bylo nečekaně brzké odstoupení jednoho z uchazečů o licenci, čímž se počet zbylých soutěžících vyrovnal počtu licencí.

Nepříliš úspěšně skončila aukce i v Rakousku. Počátkem listopadu se zde licence rozdělily všem šesti účastníkům. Výnos z prodeje činil téměř 9,7 miliardy šilinků, vláda ale čekala až 40 miliard šilinků.


 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 14. listopadu 2000 - úterý