Švýcarskou aukci již opustila polovina deseti dosavadních zájemců. Vláda se tak možná místo šesti miliard švýcarských franků bude muset smířit jen s 200 milióny, které získá jako poplatek za udělení licence od čtyř zbylých subjektů - v případě, že někteří z dosavadních pěti uchazečů ohlásí vznik aliance.
V boji o licenci zůstávají Diax, dSpeed (Telefónica), Mobil Com (Swisscomm-BT), Orange Communications (France Telecom) a Sunrise. Naopak již odstoupily firmy Cablecom Management, Hutchinson Whampoa, Teldotcom, Telenor a T-Mobil. Jako důvod odstoupení jsou uváděny především obavy z finanční náročnosti získání licence.
Hongkongská firma Hutchison Whampoa zároveň odstoupila i ze soutěže o licence v Polsku. I zde hrozí, že počet zájemců nepřesáhne počet nabízených licencí, navíc dosavadní tři tamní mobilní operátoři polských mobilních telefonů uvažují o bojkotu celé akce, neboť podmínky jsou podle nich nespravedlivé a cena příliš vysoká. Již dříve z polské soutěže odstoupila firma Netia, kontrolovaná švédskou společností Telia.
Iitalská vláda získala z dražby licencí na provoz mobilní sítě třetí generace výrazně méně peněz, než původně plánovala. Příčinou bylo nečekaně brzké odstoupení jednoho z uchazečů o licenci, čímž se počet zbylých soutěžících vyrovnal počtu licencí.
Nepříliš úspěšně skončila aukce i v Rakousku. Počátkem listopadu se zde licence rozdělily všem šesti účastníkům. Výnos z prodeje činil téměř 9,7 miliardy šilinků, vláda ale čekala až 40 miliard šilinků.
Článek ze dne 14. listopadu 2000 - úterý