logo itpoint.cz

Prodej licencí na UMTS vynesl Rakousku jen čtvrtinu toho, co se předpokládalo

Aukce na licence k provozování sítí nové generace mobilních telefonů (UMTS) skončila v pátek rozdělením licencí pro všech šest účastníků. Celkový výnos dosáhl 9,69 miliardy šilinků (v přepočtu přes 24 miliard korun). Rakouská vláda ale očekávala až čtyřicet miliard šilinků.

Rakouská aukce na licence k provozování sítí nové generace mobilních telefonů (UMTS) skončila v pátek rozdělením licencí pro všech šest účastníků. Celkový výnos dosáhl 9,69 miliardy šilinků (v přepočtu přes 24 miliard korun). Rakouská vláda ale očekávala až čtyřicet miliard šilinků.

Licenci dostali všichni čtyři mobilní operátoři, kteří nyní působí na rakouském trhu :

Zbývající dvě licence získaly :

Výnos z rakouské aukce přepočtený na obyvatele činil kolem 140 eur. Byl tak hluboko pod více než 600 eury, které na obyvatele získaly z letošních aukcí na UMTS Německo a Británie. Italská aukce, která v říjnu skončila fiaskem kvůli předčasnému odstoupení jednoho z účastníků, vynesla 211 eur na hlavu. V Rakousku úřady před zahájením aukce důrazně varovaly účastníky, aby neporušovali pravidla. Důvodem byla obava z podobného skandálu, k němuž došlo v Nizozemsku. Tam v pátek podnikl antimonopolní úřad prohlídku v kancelářích telekomunikačních společností Versatel a Telfort. Razie následovala poté, co se ve středu ve slyšení na nizozemském ministerstvu dopravy ukázalo, že obě firmy spolu v červenci na počátku aukce na UMTS jednaly. Versatel se pak z aukce stáhl, kvůli čemuž předčasně skončila, a vláda z ní získala pouze 5,9 miliardy guldenů, třikrát méně, než předpokládala.

V České republice se budou čtyři licence na UMTS prodávat v příštím roce. Vláda by nyní měla rozhodnout, zda budou všechny prodány v aukci, jak požaduje ODS, nebo se vyhoví Ministerstvu dopravy a spojů, které chce nabídnout tři licence za předem stanovenou cenu EuroTelu, RadioMobilu a Českému Mobilu, a aukci uspořádat jen o zbývající licenci. Vláda počítá s celkovým výnosem nejméně dvacet miliard korun.

Článek ze dne 7. listopadu 2000 - úterý