logo itpoint.cz

Radiomobil začal s testováním technologie GPRS v reálné síti GSM

Společnost RadioMobil, provozovatel sítě mobilních telefonů Paegas, oznámila testování technologie GPRS v reálné síti GSM. Spolupracuje při tom s firmami IBM, Logica, Tesla Hloubětín, následně GiTy a Microsoft.

Již delší dobu probíhá rozsáhlé testování funkčnosti GPRS v naší síti, na čemž se podílí řada externích firem. Ty zkoušejí, jak jim nová technologie pomůže v běžném provozu, uvedl marketingový ředitel RadioMobilu Robert Chvátal. Podle něj tyto firmy zároveň s předstihem připravují vlastní aplikace a integraci GPRS do systémů, které nabízejí svým zákazníkům tak, aby byly připraveni na komerční zavedení této služby.

Věříme, že už na konci tohoto roku bude tato služba natolik připravena, abychom ji mohli nabídnout všem zákazníkům, uvedl R. Chvátal. První telefony podporující technologii GPRS by se měly objevit na trhu koncem letošního roku. Podle dostupných informací se ještě do konce roku chystá GPRS všem svým zákazníkům nabídnout i konkurenční operátor EuroTel.

Technologie GPRS umožňuje uživateli permanentní mobilní on-line spojení, přenos datových souborů ještě vyšší rychlostí, než dnes umožňují pevné linky. Neplatí se za provolané minuty, ale pouze za reálně přenesené množství informací. Zatímco technologie NMT je nazývána mobilní technologií první generace, GSM technologií druhé generace a chystaná UMTS třetí generace, je GPRS jakousi technologií dvouapůlté generace.

Jejími výhodami jsou především stálé on-line spojení, IP adresa pro každý telefon umožňující jeho přímé připojení k internetu, usnadnění a zefektivnění používání standardu WAP. Přenos dat je díky GPRS několikanásobně rychlejší - v první fázi by měl být srovnatelný s dial-up spojením z pevného telefonu, ale rychlost se má s vývojem technologie zvyšovat. Cena za užívání služeb na bázi GPRS přitom může být stanovena podle objemu skutečně přenesených dat, zatímco u běžného datového připojení se platí za čas a nezáleží na tom, zda se data přenášela a jakou rychlostí.

pk

 Česká informační agentura
Česká informační agentura

Článek ze dne 5. září 2000 - úterý