logo itpoint.cz

Rozhovory mezi Telefonicou a KPN jsou zrušeny

Rozhovory o fúzi mezi španělskou Telefonicou a holandskou společností KPN, které směřovaly k vytvoření evropského telekomunikačního kolosu, byly minulý týden zrušeny. Zhroucení rozhovorů jen čtyři dny po té, co firmy zveřejnily svůj úmysl fúzovat, spustily v londýnských finančních kruzích spekulace

Rozhovory o fúzi mezi španělskou Telefonicou a holandskou společností KPN, které směřovaly k vytvoření evropského telekomunikačního kolosu, byly minulý týden zrušeny. Zhroucení rozhovorů jen čtyři dny po té, co firmy zveřejnily svůj úmysl fúzovat, spustily v londýnských finančních kruzích úvahy že Telefonica může nyní usilovat o dohodu s BT.

Rozhovory podle všeho ztroskotaly na požadavcích Madridu, aby holandská vláda prodala svůj 43.5 procentní podíl v KPN během jednoho měsíce. Telefonica byl privatizována španělskou vládou, jenž drží v podniku zlatou akcii. Další komplikace vzešly z existujících aliancí KPN s americkými společnostmi BellSouth a Qwest. Od fúze Telefonici a KPN se očekávalo, že vydláždí cestu pro spojení s britskou mobilní telefonní společností Orange, která má být prodána Vodafonem. Toto opatření vůči Orange bylo podmínkou uloženou antimonopolními regulátory pro souhlas s letošním převzetím Mannesmannu Vodafonem.

Předseda Telefonici Juan Villalonga, byl tipován pro vedení spojeného podniku. Ale toto selhání zase uchlácholilo některé z institucionálních investorů Telefonici neochotných akceptovat rozředění svých akciových podílů. Odpor patrně vycházel z Banco Bilbao Vizcaya Argentaria i La Caixa. KPN, jenž pozastavil navrhovaný prodej podílů v své dceřiné společnosti mobilních telefonů, nyní pravděpodobně znovu zahájí rozhovory s japonským seskupením operátorů mobilních telefonů NTT DoCoMo.

Telefonica a KPN jsou prostě jen poslední někdejší státem vlastněné monopolní společnosti, kterým selhal pokus o fúzi. Deutsche Telekomu a Telecom Italia zhatila plány široká opozice v Německu a Itálii, zatímco Telia ze Švédska, a norský Telenor nedokázaly vytvořit skandinávského telekomunikačního přeborníka.

BT, jenž byl poněkud odsunut ke kraji zpevněním evropského telekomunikačního sektoru, měl dojem že je žádostivý pro zformování aliance s Telefonicou. BT, který by býval mohl být převzatý sloučenými Telefonicou/KPN kvůli tržní kapitalizaci, zaznamenal pád svých akcií na 10.29 liber z hrdých 15.13 liber před 12 měsíci

Článek ze dne 8. května 2000 - pondělí