logo itpoint.cz

Slovensko už zná zájemce o třetí licenci na mobilní síť GSM

Podle informací agentury SITA by se mělo jednat o společnost WRX Slovakia, která je partnerem americké společnosti Motorola.

Podle informací agentury SITA jde o společnost WRX Slovakia s.r.o, která je partnerem americké společnosti Motorola. Jak potvrdil zdroj z Ministerstva dopravy, pošt a telekomunikací SR (MDPT), zástupci společnosti WRX navštívili ministerstvo, kde se informovali o možnostech získání licence na GSM 900 a GSM 1800. Zástupci WRX nechtěli záležitost komentovat.

Zdroj z ministerstva dopravy potvrdil, že představitelé společnosti WRX byli informováni o nemožnosti získat v současnosti licenci na GSM 1800 a GSM 900. Na využívání frekvenčního pásma 1800 MHz mají na základě licencí exkluzivní právo existující slovenští mobilní operátoři Globtel a EuroTel Bratislava, a to do konce července 2002. Frekvence 900 MHz jsou téměř úplně obsazené a volné kanály v tomto pásmu nestačí na přidělení celoplošné licence GSM 900. V tomto pásmu má v současnosti k dispozici 30 kanálů slovenská armáda, která by je mohla uvolnit až v roce 2005. Třetí operátor by tak na Slovensko mohl vstoupit nejdříve od poloviny roku 2002.

Společnost WRX v současnosti disponuje licencí na paging v pásmu 400 MHz, přičemž měla zájem i o frekvenci 900 MHz. Licenci na poskytování mobilních služeb GSM může společnost získat jedině prostřednictvím tendru. Výběrové řízení na GSM 1800 bylo v SR dosud vyhlášeno dvakrát, přičemž oba tendry skončili neúspešně.

 Česká informační agentura
ph

Článek ze dne 7. prosince 2000 - čtvrtek