logo itpoint.cz

Služba ASDL British Telecomu získá dalších 100 ústředen

Přesto je kritizován za pomalost, asi způsobenou obavami o souběžné přežití ISDN. U nás ISDN sotva začalo a jinde už možná pomalu končí.

Rozvoj ADSL vzroste přidáním dalších 100 ústředen, které tuto službu budou umět poskytnout. Města jako Aberdeen, Brighton, Liverpool a Nottingham byla přidaná do mapy širokopásmovosti.

Úhrnem, v dalších 16 městech a obcích bude možno si od června zpřístupnit služby ADSL. BT už plánuje nasazení ADSL v 400 ústřednách v celé zemi do konce března. Shrnuto, téměř dva miliony domácnosti a 40,000 firem - 35 procent populace - budou schopné zpřístupnit si širokopásmové služby v polovině roku.

Většina komentátorů očekává vstup služby na trh za částku kolem 50 liber (300Kč) měsíčně: BT nabízí velkoobchodně ADSL poskytovatelům internetu za 35 liber. Ne všichni provideři budou žádat přirážku. Demon Internet nabízí službu ADSL za 35 liber měsíčně od ledna a účastníkům nabízí další bonbónek bezplatného přístupu po první tři měsíce. Podle Demona nabídku doposud přijalo kolem 3,500 zákazníků.

Freeserve také nabízí služby DSL v Manchesteru a Londýně za vyšší cenu 49.99 liber měsíčně. Britský největší ISP aktuálně zvažuje dohodu se Sky, který by poskytl živý prvoligový fotbalový přenos přes síť jako pobídku jejím uživatelům.

BT schytal kritiku za své váhavé rozvinutí služeb DSL, s některými komentátory prohlašujícími že to zdržují jeho obavy z působení nové služby na nynější nabídky služeb, zejména jako je ISDN. A jak pak by to asi bylo u nás. Co vy si myslíte? U nás ISDN sotva začalo a jinde už možná pomalu končí. Samozřejmě nejedná se o země východním směrem, se kterými se Český Telekom tak rád srovnává při demonstraci svých pokroků. Sdělte nám své názory pod článkem.

Článek ze dne 29. února 2000 - úterý