logo itpoint.cz

Společnost Nextra Wireless požádá v příštích dvou dnech Český telekomunikační úřad o přidělení licence na hlasové služby

Včera to uvedl na tiskové konferenci u příležitosti zahájení komerčního provozu sítě FWA v pásmu 26 GHz generální ředitel společnosti Nextra Vojtěch Vrba.

Společnost Nextra Wireless požádá v příštích dvou dnech Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o přidělení licence na hlasové služby. Uvedl to dnes na tiskové konferenci u příležitosti zahájení komerčního provozu sítě FWA v pásmu 26 GHz generální ředitel společnosti
Nextra Vojtěch Vrba.

Jak Vrba dodal, k 4. prosinci 2000 vstoupí vlastník společnosti Nextra, norský telekomunikační holding Telenor AS, na burzu. I s ohledem na tuto skutečnost dnes zástupci firmy Nextra odmítli sdělit některé podrobnosti o chystaném komerčním provozu sítě FWA. Na přímý dotaz například odmítli sdělit výši nákladů na vybudování sítě ani počet stávajících zákazníků. Podrobnosti zveřejníme v tiskové zprávě po podepsání smluv, dodal Vrba s tím, že uvedené smlouvy budou k dispozici během jednoho až dvou týdnů. Nextra v současnosti provádí výběrové řízení na dodavatele technologie k FWA, který bude znám rovněž do dvou týdnů. Jak Vrba upozornil, vybrány budou celkem dva dodavatelé.

Od počátku příštího roku plánuje Nextra nabízet i připojení pomocí EuroISDN 30. Společnost hodlá nabídnout pronájem své infrastruktury, a to ve všech městech, v nichž vybuduje svou síť. Produkty nabídneme telekomunikačním operátorům a internetovým providerům, nikoli přímo koncovým zákazníkům, upřesnil generální ředitel. Do konce ledna příštího roku hodlá společnost připojit na svou síť všech 26 českých měst nad 50 tisíc obyvatel.

Nextra Wireless, s r.o. je součástí norského holdingu Telenor AS, který se zaměřuje zejména na oblast mobilních, internetových a satelitních sítí. Telenor působí ve více než 30 zemích světa, zaměstnává 22 tisíc lidí a v roce 1999 zaznamenal obrat ve výši 3,9 miliardy USD. Nextra Wireless se koncentruje na pronájem přístupové infrastruktury pro řešení problému tzv. „poslední míle" poskytovatelům internetového připojení a telekomunikačním operátorům.

 Česká informační agentura
ph

Článek ze dne 28. listopadu 2000 - úterý