Společnost NEXTRA Wireless úspěšně dokončila pilotní projekt, testující novou bezdrátovou telekomunikační síť v pásmu 26 GHz

Jako první z provozovatelů této sítě zahajujeme komerční provoz - uvedla tisková mluvčí společnosti Nina Kodymová.

Společnost NEXTRA Wireless úspěšně dokončila pilotní projekt, testující novou bezdrátovou telekomunikační síť v pásmu 26 GHz. Jako první z provozovatelů této sítě zahajujeme komerční provoz, uvedla tisková mluvčí společnosti Nina Kodymová. Podrobnosti budou oznámeny na tiskové konferenci v pondělí 27. listopadu.

Nextra hodlá poskytovat služby v síti FWA nejprve v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Do konce roku 2001 firma plánuje pokrýt všechna města s počtem obyvatel nad 50 tisíc. NEXTRA Czech Republic je vlastněna norským telekomunikačním gigantem Telenor AS.

Služba NEXTRA Nextlink 512 Limited, poskytovaná prostřednictvím bezdrátové sítě v pásmu 26 GHz nabídne vysokokapacitní připojení k internetu o rychlosti 512 kbit/s za měsíční paušál v průměru 2 až 3krát nižší, než je stávající cena podobných služeb na trhu, uvedla již dříve Kodymová. Podle ní je tato služba cenově srovnatelná s připojením o kapacitě 64 kbit/s či 128 kbit/s, přitom však nabízí připojení 4 až 8krát rychlejší. Měsíční paušál za tuto službu ve výši 25 900 Kč zahrnuje přenos dat v objemu 5 GB. Za každých 100 MB dat přenesených nad tento rámec zaplatí zákazník poplatek 250 Kč.

Druhá služba - NEXTRA Nextlink 256 - nabídne připojení k internetu o rychlosti 256 kbit/s za měsíční paušál ve výši 39 900 Kč, který zahrnuje neomezený přenos dat. Ve srovnání se stávajícími cenami podobných služeb je tato nová služba poskytovaná prostřednictvím FWA sítě v pásmu 26 GHz nejméně o 15 % levnější, uvedla Kodymová a dodala, že na objednávky podané v říjnu
a listopadu bude navíc nabídnuta sleva měsíčního paušálu.

Kromě Nextra Wireless uspěly ve výběrovém řízení o licence na sítě FWA společnosti BroadNet Czech a konsorcium GiTy / Star One.

FWA (Fixed Wireless Access) sítě jsou založeny na radiových technologiích PMP (Point-to-Multipoint). Jedná se v podstatě o celulární sítě složené z velkého počtu vzájemně se překrývajících buněk s dosahem několika kilometrů. Širokopásmové systémy, které pracují na frekvenci 26 GHz, poskytují velkou přenosovou kapacitu a díky své spolehlivostí a kvalitě přenosu se mohou stát cenově výhodnější alternativou k pevným linkám. Umožňují realizovat vysokorychlostní datové přenosy, hlasová spojení a další telekomunikační služby jako videokonference, video přenosy apod. Z těchto důvodů lze skutečně hovořit o reálné konkurenci pro Český Telecom.

Hlavní výhody FWA pro operátory představují relativně nízké vstupní pořizovací náklady, rychlá výstavba sítě bez nutnosti rozkopávat ulice měst, vysoká flexibilita umožňující přidávat do sítě kapacitu podle požadavků zákazníků, nižší provozní náklady a náklady na údržbu systému. Po liberalizaci českého trhu v oblasti hlasových služeb budou mít provozovatelé FWA sítí velmi dobrou možnost využít je právě ke konkurování Českému Telecomu.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 28. listopadu 2000 - úterý

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...