logo itpoint.cz

Státní podíl v Českém Telecomu bude prodán jedinému investorovi ve výběrovém řízení

Do poloviny příštího roku by měl ministr financí vládě navrhnout nového majitele Telecomu ...

Průběh dokončení privatizace Telecomu bude mít na starosti společná komise ministerstva dopravy a financí. Ta bude spolupracovat s poradenskou společností JP Morgan a Komerční bankou, kterou si vláda najala jako poradce.

Za ztěžejní je považován postoj stávajícího strategického partnera - konsorcium TelSource (ovládá nizozemské KPN), který je rozhodnut svůj podíl v Telecomu dále nezvyšovat.

Mezi zájemci o státní podíl v ČT by mohly být British Telecom, France Telecom a Deutsche Telekom, který koncem července 2000 oznámil že již o akcie ČT nemá zájem ( viz článek z 28.7. 2000 - Podle ministerských úředníků by privatizace Českého Telecomu mohla státu vynést až 200 miliard korun. Původně patřil mezi zájemce i Deutsche Telecom. Poté, kdy získal reálnou šanci na ovládnutí Českých radiokomunikací, však oznámil, že se souboje o Český Telecom nezúčastní. Favoritem se tak stala nizozemská KPN ... >>> )

Nový zájem Deutsche Telekomu o Český Telecom je vysvětlován předpokladem sedmdesátiprocentního nárůstu trhu během následujících 4 let s očekávaným objemem až 3,27 mld. dolarů. Trh pevných linek by měl podle odhadů vzrůst až na 1,52 mild. dolarů a příjmy ze služeb mobilních operátorů dosáhnou ve stejném období částky vyšší než 1,75 miliardy dolarů.

O novém vlastníkovi Českého Telecomu by mělo být rozhodnuto do konce června 2001.

Článek ze dne 13. prosince 2000 - středa