logo itpoint.cz

Tak je to správné - aukce musí být !

Klaus trvá na aukcích při prodeji licencí pro mobilní telefony a odmítá jakékoli pochybnosti. Prodej telekomunikačních licencí by měl dolepit rozpočet v příštím roce o více než 20 miliard Kč.

Klaus tak zareagoval na prohlášení předsedy US Karla Kühnla, že čtvrteční dohoda ODS a ČSSD, která předcházela schválení finančního rámce rozpočtu na příští rok, nemá žádný obsah. Dohoda o prodeji licencí metodou aukcí nemá sice formu písemného dodatku k opoziční smlouvě, jak původně naznačoval Klaus, ale minulý týden ji potvrdil i premiér Zeman.

Žádná aukce nebude, prohlásil Kühnl v nedělní Partii na TV Prima. Vycházel z pátečního tvrzení ministra financí Pavla Mertlíka, který byl jedním z vyjednavačů na schůzce s ODS, že rozhodne finančně nejvýnosnější způsob prodeje a že přesná dohoda o prodeji všech čtyř licencí formou aukce nezazněla.

Při prodeji je třeba zvažovat, upozornil Mertlík, že aukční prodej licencí by mohl snížit cenu za Telecom a České radiokomunikace. Ty budou prodány souběžně s prodejem licencí. Názorová jednota nad aukcí ale nepanuje ani uvnitř ODS. Osobně si myslím, že je to rozhodnutí (aukce pro všechny) mírně nefér vůči stávajícím operátorům, řekl v neděli místopředseda ODS Miroslav Macek s tím, že společnosti, které tu provozují mobilní telefony, měly mít šanci to dostat a ne znovu jít do dražby.

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal by preferoval takovou metodu, která by vynesla co nejvíce. Postoj KDU-ČSL je jednoznačný - stát by měl získat z prodeje co nejvíce prostředků, reagoval na Mackova slova Kasal. Ani ekonomičtí analytici nepovažují prodej všech čtyřech licencí formou aukcí za optimální. Podle Dmitrije Morozova z PPF burzovní je pravděpodobné, že vláda nakonec vybere kombinaci aukce a výběrového řízení, tedy vyhlášení výběrového řízení na základě nejvyšší nabídky se stanovením minimální ceny.

Především ministerstvo dopravy a spojů prosazuje automatické udělení tří licencí stávajícím operátorům - EuroTelu, RadioMobilu a Českému Mobilu. Pouze jedna z licencí by se mohla udělit formou aukce.

Jako první země z regionu střední a východní Evropy začalo soutěž na licence UMTS Polsko, přičemž použilo kombinaci obou forem prodeje. Minulý týden začal proces udělování licencí v Itálii, kde se formou aukcí rozdá pět licencí. Opačný postup již dříve zvolilo Finsko, země s nejvyšší hustotou mobilních telefonů na obyvatele - licence se rozhodlo rozdat zdarma.

Článek ze dne 24. října 2000 - úterý