logo itpoint.cz

Telekomunikační společnost Aliatel dnes oznámí svého nového vlastníka. Bude jím s největší pravděpodobností francouzský koncern Vivendi nebo britská firma Energis.

Je velmi nepravděpodobné, že by kupcem Aliatelu byl třetí z původních zájemců - americko-německá společnost Callino. Důvodem je především nezvládnuté výběrovém řízení na licenci k provozování sítí FWA v České republice. Firma Callino, přestože patřila k favoritům tendru na FWA, podala svou přihlášku pozdě a soutěže se nezúčastnila.

Prodej telekomunikační společnosti Aliatel se značně prodloužil. Šedesát procent akcií nyní vlastní Jihočeská energetika, která začátkem letošního roku převzala akciové podíly dalších regionálních distributorů elektřiny - původně spoluakcionářů Aliatelu. Zbytek drží německá RWE Telliance.

Francouzský koncern Vivendi byl letos ohlášen jako strategický partner telekomunikační společnosti CEZTeI, dceřiné firmy elektrárenské a rozvodné společnosti ČEZ. Energis zatím není v České republice příliš známý.

Především kvůli nevyjasněným vlastnickým poměrům se Aliatel nakonec rozhodl nevstoupit do soutěže o tři licence na bezdrátové FWA sítě, ačkoliv to původně plánoval.

Aliatel letos hodlá investovat 800 až 900 miliónů Kč. V loňském roce firma zaznamenala tržby ve výši přibližně 190 miliónů Kč, účetní ztráta činila přibližně 200 miliónů Kč. Vzhledem k tomu, že naše společnost plánuje další rozsáhlé investice a rozvoj, plánujeme ztrátu ještě i v několika dalších letech, uvedl generální ředitel firmy Jiří Hubka.

Po liberalizaci trhu se Aliatel hodlá stát nejvýznamnějším konkurentem Českého Telecomu v oblasti hlasových služeb.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 9. října 2000 - pondělí