logo itpoint.cz

Tendr k prodeji licencí na FWA bude na Slovensku vyhlášen možná ještě letos v prosinci

Do úvahy přichází prodej minimálně tří licencí FWA, které by mohly být rozděleny na celoplošné a regionální. V úvahu tak připadají například čtyři celoplošné a dvě anebo tři regionální licence.

Telekomunikační úřad SR (TÚ SR) předpokládá, že tendr na prodej licencí na tzv. bezdrátové pevné sítě FWA (Fixed Wireless Access) vyhlásí Ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací SR v prosinci tohoto roku, nejpozději na přelomu prosince a ledna. TÚ SR v současnosti ještě zvažuje spolu s ministerstvem způsob prodeje licencí a jejich počet.

Do úvahy přichází prodej minimálně tří licencí FWA, které by mohly být rozděleny na celoplošné a regionální. V úvahu tak připadají například čtyři celoplošné a dvě anebo tři regionální licence. Telekomunikační úřad už v září uskutečnil průzkum mezi společnostmi, který zjišťoval zájem o licence. Na dotazník, který úřad poslal, odpovědělo 12 firem, které předběžně projevily zájem, sdělil poradce předsedy TÚ SR Stanislav Vanek.

Podle informací agentury SITA zájem o licence FWA mají například společnosti GiTy a.s. Bratislava, Callino (slovenská divize české pobočky americké společnosti Formus Communications), která už má zkušební licenci na provoz FWA, a Nextra.

Způsob prodeje licencí ještě není stanovený. Podle dostupných informací je však pravděpodobné, že licence budou prodány v tzv. soutěži krásy, kde cena nebude hlavním kritériem pro výběr vítěze tendru. V tomto případě předseda TÚ SR jmenuje komisi, jejímž členem nesmí být zaměstnanci úřadu pracující přímo s touto problematikou. V případě, že by o licence FWA měli zájem i existující mobilní operátoři Globtel a.s. a EuroTel Bratislava a.s., členem výběrové komise nesmí být ani zaměstnanec ministerstva dopravy. Podle S. Vanka se však může stát, že existující mobilní operátoři budou vyloučeni z tendru na licence FWA kvůli podpoře konkurenčního prostředí v SR. Podobným způsobem sa postupovalo v České republice.

V prosincovém tendru se uvažuje o prodeji licencí v frekvenčním pásmu 26 GHz. Předpokládám, že tendr i s podáním přihlášek by mohl trvat asi měsíc a po následném vyhodnocení by licence mohly být uděleny na přelomu února a března, domnívá se S. Vanek. Podle něho by v roce 2001 mohl být vyhlášen další tendr na licence FWA ve frekvenčním pásmu 3,5 GHz. Jde o možnost budování telekomunikační infrastruktury zejména pro přístupové sítě, které by mohly vytvořit konkurenci i pro hlasovou službu.

V případě, že se MDPT rozhodne pro tzv. soutěže krásy, bude muset stanovit cenu, kterou za licenci očekává. Ta by měla být podle S. Vanka odvozena od ceny, za kterou se licence FWA prodávaly v Čechách. V praxi by to mohlo znamenat okolo 150 mil. Sk za každou licenci. Získané zdroje se stanou příjmem státního rozpočtu. Podle S. Vanka by však úřad přivítal, kdyby část prostředků byla příjmem TÚ SR, čímž by se úřad stal finančně nezávislým na státním rozpočtu.

 Česká informační agentura
ph

Článek ze dne 14. listopadu 2000 - úterý