Tendr na prodej licencí FWA bude na Slovensku vypsán pravděpodobně na začátku příštího roku

Nadále platí, že se prodají tři licence FWA, čímž by celkový výnos mohl činit zhruba 240 mil. Sk ...

Tendr na prodej licencí FWA (Fixed Wireless Access) bude na Slovensku vypsán pravděpodobně na začátku příštího roku. Předtím však musí ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací (MDPT) stanovit konkrétní podmínky prodeje. Licence na mobilní sítě třetí generace UMTS budou s největší pravděpodobností nabídnuty k prodeji až na konci roku 2001. Uvedl to státní tajemník slovenského MDPT Dušan Faktor.

Podle Faktora už ministerstvo snížilo i očekávaný výnos z prodeje licencí FWA. Zájemci o licence se podle něj vyjádřili, že původně avizované výnosy 150 mil. Sk z prodeje jedné licence jsou přehnané vzhledem k potřebám budoucích investičních nákladů. Ministerstvo proto aktuálně očekává z prodeje jedné licence výnos kolem 80 mil. Sk. Nadále platí, že se prodají tři licence FWA, čímž by celkový výnos mohl činit zhruba 240 mil. Sk.

Zájem o licence FWA na základě dotazníku Telekomunikačního úřadu SR projevilo zatím zhruba 12 firem, mezi nimi například GiTy, a.s. Bratislava, Callino (slovenská divize české pobočky americké společnosti Formus Communications), která už má zkušební licenci, a Nextra.

Podle D. Faktora se ministerstvo poučilo ze zkušeností některých západoevropských zemí, kde skončilo „šílenství" z licencí UMTS. „Ukázalo se, že strategie vyčkávání na zkušenosti z jiných zemí byla správná. Realita dala za pravdu, když jsem říkal, že není kam spěchat," uvedl D. Faktor. Jak dodal, „je proto zřejmé, že nejzazší možný termín na vypsání tendru na prodej licencí UMTS je konec příštího roku".

Na Slovensku podle Faktora v současnosti už není prostor pro třetího operátora v systému GSM, a to přesto, že nedávno byly zveřejněny informace o údajném zájemci o tuto licenci. D. Faktor potvrdil, že jedna společnost skutečně navštívila ministerstvo a informovala se o možnostech získaní licence GSM. Představitelé této společnosti však byli informováni, že není možné licenci získat, protože existující dva operátoři mají na ni exkluzivní právo do roku 2002.

 Česká informační agentura
ph

Článek ze dne 20. prosince 2000 - středa

Všechna firemní zařízení Android pod kontrolou
Aktuální články

Profesionální bezdrátový prezentační sys...

Bezpečný a transparentní FORPSI cloud

Výzva operátorům ke změně cenové politik...

Budeme mít férové operátory i ceny za mo...

Ne všechna volání z ciziny jsou roaminge...

DNS obhájila prvenství a získala ocenění...

Multimediální zásuvky s konektory HDMI, ...

Nová řešení podpory dostupnosti různorod...

Moderní digitální kancelář bez šanonů

Současné a budoucí IT trendy na konferen...

Zálohování firemních dat s dvojnásobnou ...

Co je nového v české verzi Dynamics NAV ...

Projekt NEN je ušit na míru IT společnos...

Jak na ochranu dat o tržbách

Dynamics 365 pomáhá obchodníkům zlepšova...

Mobilní bankovnictví ohrožuje SMS malwar...

Konference SUSE Expert Days 2017 pro pří...

Malý přenosný bluetooth reproduktor Polk...

Odpovědnost za ochranu dat zákazníků je ...

Digitální transformace s podporou VMware...