Tendr na prodej licencí FWA bude na Slovensku vypsán pravděpodobně na začátku příštího roku

Nadále platí, že se prodají tři licence FWA, čímž by celkový výnos mohl činit zhruba 240 mil. Sk ...

Tendr na prodej licencí FWA (Fixed Wireless Access) bude na Slovensku vypsán pravděpodobně na začátku příštího roku. Předtím však musí ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací (MDPT) stanovit konkrétní podmínky prodeje. Licence na mobilní sítě třetí generace UMTS budou s největší pravděpodobností nabídnuty k prodeji až na konci roku 2001. Uvedl to státní tajemník slovenského MDPT Dušan Faktor.

Podle Faktora už ministerstvo snížilo i očekávaný výnos z prodeje licencí FWA. Zájemci o licence se podle něj vyjádřili, že původně avizované výnosy 150 mil. Sk z prodeje jedné licence jsou přehnané vzhledem k potřebám budoucích investičních nákladů. Ministerstvo proto aktuálně očekává z prodeje jedné licence výnos kolem 80 mil. Sk. Nadále platí, že se prodají tři licence FWA, čímž by celkový výnos mohl činit zhruba 240 mil. Sk.

Zájem o licence FWA na základě dotazníku Telekomunikačního úřadu SR projevilo zatím zhruba 12 firem, mezi nimi například GiTy, a.s. Bratislava, Callino (slovenská divize české pobočky americké společnosti Formus Communications), která už má zkušební licenci, a Nextra.

Podle D. Faktora se ministerstvo poučilo ze zkušeností některých západoevropských zemí, kde skončilo „šílenství" z licencí UMTS. „Ukázalo se, že strategie vyčkávání na zkušenosti z jiných zemí byla správná. Realita dala za pravdu, když jsem říkal, že není kam spěchat," uvedl D. Faktor. Jak dodal, „je proto zřejmé, že nejzazší možný termín na vypsání tendru na prodej licencí UMTS je konec příštího roku".

Na Slovensku podle Faktora v současnosti už není prostor pro třetího operátora v systému GSM, a to přesto, že nedávno byly zveřejněny informace o údajném zájemci o tuto licenci. D. Faktor potvrdil, že jedna společnost skutečně navštívila ministerstvo a informovala se o možnostech získaní licence GSM. Představitelé této společnosti však byli informováni, že není možné licenci získat, protože existující dva operátoři mají na ni exkluzivní právo do roku 2002.

 Česká informační agentura
ph

Článek ze dne 20. prosince 2000 - středa

Zbrusu nová vzdálená správa pro Linux
Aktuální články

Moderní trendy a zapojení ICT technologi...

Ještě dokonalejší vzdálená správa koncov...

Benefice ArtForum ICZ pomáhá projektu Mů...

V INVENTI pracuje 25 procent žen - dvojn...

SAS Visual Analytics v cloudu za zvýhodn...

Prestižní evropská cena za rozvoj cloudo...

RAD Studio 10.2 s podporou Linuxu

Digitalizace a Průmysl 4.0 v praxi

ČTÚ vyhlásil aukci kmitočtů v pásmu 3,7 ...

Jak zvýšit efektivitu provozu datového c...

Spolehlivá ochrana a ukládání dat pro po...

SUSE Linux Enterprise Server pro KunLun ...

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...