logo itpoint.cz

Ukrajina prozradila záměr prodat kontrolu nad telefonním operátorem

Ukrajina se možná snaží přivábit další a vyšší nabídky za podíl v národní telefonní monopolní společnosti Ukrtelekom prodejem kontrolního balíku firmy příští rok, jak uvedl minulý týden vládní úředník.

Ukrajina se možná snaží přivábit další a vyšší nabídky za podíl v národní telefonní monopolní společnosti Ukrtelekom prodejem kontrolního balíku firmy příští rok, jak uvedl minulý týden vládní úředník. Ředitel státní telekomunikační komise Oleh Ševčuk řekl reportérům, že přímý prodej by byl velmi složitý a že si dělá starosti s novými vládními průtahy.

Já bych doporučil dát kontrolní balík strategickému investorovi. Jinak nezískáme kapitál, s kterým počítáme, řekl zpravodajům Ševčuk, jenž vede předběžné rozhovory s potenciálními investory. Šéf ukrajinského fondu národního majetku Olexander Bondar předtím řekl, že stát plánuje vytěžit kolem 500 miliónů dolarů z prodeje asi 42 % Ukrtelekomu.

Vláda zpočátku oznámila záměr získat 548 miliónů amerických dolarů prodejem 25 % podniku. Stát plánuje nechat si podíl 50 % plus jednu akcii z firmy. Ukrajina nejprve tvrdila, že by zkusila prodat Ukrtelekom již v roce 1997, ale klíčový zákon dovolující privatizaci byl schválen až letos v červnu. Dokonce Ševčuk uvedl že vláda až dosud nedokázala schválit další dokumenty nutné pro spuštění procesu prodeje.

Prodej Ukrtelekomu vidí vláda jen jako skutečnou naději na dosažení výnosů z ambiciózní privatizace s cílem devět miliard hřiven (1.5 miliardy dolarů) napřesrok, zvýšených z 2.5 miliard UAH plánovaných pro rok 2000. Vláda doufá použít peníze na pomoc placení svého drtivého břemene zahraničního dluhu. Podle Ševčuka přípravy na prodej Ukrtelekomu , včetně nabídky výběru finančního poradce napomáhajícímu vládě s tímto procesem, by mohly být hotovy přinejmenším do čtyř měsíců. Firma korunuje seznam důležitých státních majetků jejichž privatizaci chtějí zahraniční věřitelé jako důkaz ukrajinského reformního úsilí.

Článek ze dne 13. října 2000 - pátek