logo itpoint.cz

V kabelové televizi ATT nebudou žádná Windows

AT&T vybral operační systém LiberateTechnologies a tak nově zchladil snahy Microsoftu na poli interaktivní televize

AT&T vybral operační systém LiberateTechnologies a tak nově zchladil snahy Microsoftu na poli interaktivní televize.

Jako orkán pro projekt Microsoftu na interaktivní televizi zapůsobilo oznámení AT&T Broadband koncem minulého týdne, že plánuje testovat software Liberate Technologies v účastnických krabičkách kabelové televize koncem tohoto roku a pokud všechno půjde dobře, rozmístit krabičky komerčně.

Microsoft a Liberate soutěží o to, zavést standard softwarové platformy pro interaktivní televizi (ITV) ve Spojených státech. Jako největší americký poskytovatel kabelové televize s 16 miliony diváků, by mohl AT& T získat hlavní vliv na průmyslové odvětví technologie budoucnosti. Není jasné jaký účinek bude mít oznámení na práci Microsoftu pro AT&T. V loňském roce Microsoft investoval do AT&T 5 miliard $ a získal kontrakt za 7.5 miliónů na ITV systémy s právem zvýšení o dalších 2.5 miliónu. Ale Microsoft zpozdil svou dodávku pro AT&T až na začátek roku 2001. Pokud AT&T udělí Liberate rozsáhlý kontrakt na kabelové boxy, tento krok by asi poslal divizi ITV softwarového obra pod kytičky. AT&T Broadband, jako součást AT&T, nesdělil podrobnosti o rozsahu či místě zkoušky ani finanční záležitosti s Liberate.

Obtížné časy pro Microsoftí ITV

Výhra Liberate přichází v době chabých obchodů pro ITV software Microsoftu. Microsoft se rovněž opozdil s ITV zakázkou pro největšího evropského kabelového poskytovatele, United Pan-Evrope Communications. Na začátku tohoto měsíce, Liberate získal kontrakt na dodávku software pro kabelové boxy UPC, třebaže Microsoft vlastní 8 procent společnosti. Liberate už má smlouvy s evropským kabelovým operátorem NTL a britským operátorem Telewest, jenž je skoro z 25 procent vlastněný Microsoftem

Článek ze dne 25. září 2000 - pondělí