logo itpoint.cz

Výbor doporučil dát licence na FWA Broadnetu, GiTy a Nextra

Podle sobotních novin se rýsuje jasná konkurence monopolnímu operátorovi. Zda půjde o víc než jen vyzobávání rozinek, uvidíme brzy

Dostat licence na provozování bezdrátové fixní sítě FWA by měla firma BroadNet Czech, konsorcium GiTy/StarOne a dceřiná firma norského Telenoru Nextra Wireless. Agentuře Reuters to v pátek řekl místopředseda řídícího výboru tendru na FWA František Hesoun. Pro uvedené tři uchazeče dal výbor doporučení a rozhodnutí nyní musí učinit Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Hesoun očekává tento krok 21. září.

Broadnet je z většiny vlastněn belgickou Broadnet, která je dceřinou firmou americké Comcast, deset procent na něm má česká firma TMP. GiTy/Star One je konsorcium české GiTy a německého telefonního operátora StarOne. O licence na FWA (Fixed Wireless Acces) se v tendru ucházelo 13 firem, Český Telecom však byl vyřazen, protože nesplňoval kritérium, podle kterého se tendru nesmí účastnit provozovatel pevné celoplošné telefonní sítě. Jedna licence bude stát 150 miliónů korun. Technologie FWA umožní držitelům licencí vybudovat přístupové telekomunikační sítě nezávislé na Českém Telecomu. Poskytuje vysokou kapacitu přenosu dat a umožňuje tak výrazně zrychlit operace na Internetu.

Článek ze dne 11. září 2000 - pondělí