logo itpoint.cz

X-call je zrádná díra pod čarou ponoru vašeho účtu

Myslíte si, že máte u své pobočkové ústředny zablokované drahé mezinárodní hovory? Omyl! Zablokujte si ještě Brno…

Myslíte si, že máte u své pobočkové ústředny zablokované drahé mezinárodní hovory? Omyl! Zablokujte si ještě Brno…

Už jsme kdysi uvažovali, že volačka pro nové levnější volání do zahraničí poněkud narušuje logiku očíslovacího plánu. Podobné případy se daly nalézt třeba u mobilních operátorů, kde však šlo obvykle o různé formy zkrácené volby, platné jen omezeně v dané síti.

Pokud totéž udělá Český Telekom, není to totéž. Pokud blokujete linky pro volání do dražších směrů, u mobilních telefonů GSM to je základní funkce. U pevné sítě nikoliv. Sice u nejnovějších digitálních ústředen tomu tak je, ale zase to není vždy nejvhodnější, zejména pokud linku nebo linky sdílí více lidí. Třeba prostřednictvím pobočkové ústředny. V dobré víře jste si pro většinu pobočkových linek nechali zablokovat volbu 00 a obvykle 0609 a myslíte si, že je vše v pořádku. Není. I kdyby jste se smířili s mezinárodními hovory za sazbu od cca 6-8 Kč za minutu, nezapomínejte, že v době špičky, tedy v běžné pracovní době služba X call přes "brněnskou" volačku 052 funguje také. Ale za normální, podstatně dražší špičkový mezinárodní tarif.

Můj názor je, že Český Telekom měl pro mezinárodní volání zvolit opět číslo začínající dvěma nulami. Nějaký neobsazený směr by se jistě našel a nevytvářel by se tak prostor pro únik peněz zejména podnikové sféry, tím že odělám vlastně výhybku. Pravda, ještě šlo zvolit nešťastnější řešení, místo 052 třeba 152, tedy číslo, které by asi naprostá většina pobočkových ústředen považovala za bezplatné číslo, na které smí v tísni volat každý.

Myslím, že vaše názory zaujmou nejen ostatní návštěvníky našeho serveru. Připojte je prosím pod článek.

Článek ze dne 5. dubna 2000 - středa