logo itpoint.cz

Zkušenosti z jiných zemí, kde aukce na prodej licencí UMTS vynesly podstatně méně než se čekalo, zpochybňují dohodu Klause a Zemana

Čtyři licence na novou generaci mobilních sítí (UMTS) by se podle dohody premiéra Miloše Zemana s předsedou ODS Václavem Klausem měly prodat v příštím roce v aukci.

Čtyři licence na novou generaci mobilních sítí (UMTS) by se podle dohody premiéra Miloše Zemana s předsedou ODS Václavem Klausem měly prodat v příštím roce v aukci.

Tři licence by se měly nabídnout stávajícím třem mobilním operátorům za předem pevně stanovenou cenu a v aukci prodat pouze tu zbývající - míní náměstkyně ministra dopravy a spojů. Návrh do vlády ohledně způsobu prodeje licencí do konce listopadu z MF a MDS asi ještě nepůjde, ale vláda chce tuto otázku ještě do konce tohoto roku projednat. Z prodeje licencí chce stát získat minimálně 20 mld. korun.

Vláda s touto částkou už dokonce počítá v návrhu státního rozpočtu na rok 2001 mezi resorty. Klaus pak na schůzce se Zemanem podmínil podporu ODS návrhu rozpočtu tím, že všechny licence budou prodány v aukci. Podle něj by to vyneslo víc než výběrové řízení.

Ze zahraničí o aukcích na UMTS přicházejí jen špatné zprávy. Italská aukce na pět licencí vynesla 12,16 miliardy eur - o polovinu méně, než se plánovalo. Důvodem bylo odstoupení jednoho z šesti zájemců, britsko-italského operátora Blu. Licence tak velmi levně získali všichni zbývající adepti - Telecom Italia Mobile, Omnitel, Wind, konsorcium Andala a skupina IPSE 2000, vedená španělskou Telefónikou.

Počátkem listopadu skončila fiaskem rakouská aukce, když licence dostalo všech šest zájemců - Mobilkom, Max.mobil, Tele.ring, Connect Austria, hongongská skupina Hutchison Whampoa a Telefónica. Výnos byl 9,69 miliardy šilinků, rakouská vláda ale očekávala až čtyřicet miliard.

Ve Švýcarsku to dokonce dopadlo tak, že aukce musela být těsně před začátkem odložena. Po odstoupení Sunrise Communications by se z ní asi totiž stalo fiasko. Z původních deseti firem se ve Švýcarsku o čtyři licence ucházejí už jen Swisscom, Orange, dSpeed ze skupiny diAx a Telefónica. Spolkový telekomunikační úřad nyní zkoumá, jak situaci řešit. Není vyloučeno, že licence budou nakonec opravdu uděleny za minimální cenu všem uchazečům.

Článek ze dne 15. listopadu 2000 - středa