logo itpoint.cz

12. červen 2001 je konečný termín pro předložení závazné přihlášky do výběrového řízení na udělení tří licencí pro budování a provoz bezdrátových fixních telekomunikačních sítí FWA

Zadávací dokumentace je k dispozici na Českém telekomunikačním úřadu za poplatek 30 tisíc Kč. Podle harmonogramu by rozhodnutí o udělení licencí měl úřad vydat 27. července.

Do 12. června budou muset předložit případní zájemci závazné přihlášky do výběrového řízení na udělení tří licencí pro budování a provoz bezdrátových fixních telekomunikačních sítí FWA (Fixed Wireless Access) v pásmu 3,5 GHz. Zadávací dokumentace je již za poplatek 30 tisíc korun k dispozici na Českém telekomunikačním úřadu (ČTÚ).

Podle harmonogramu, zveřejněného na internetových stránkách ČTÚ, by rozhodnutí o udělení licencí měl úřad vydat 27. července. Výběrové řízení bylo podle telekomunikačního zákona vypsáno v důsledku skutečnosti, že o provoz telekomunikačních sítí v tomto pásmu projevilo zájem více firem, než dané frekvence umožňují. Vítěz bude vybrán na základě tzv. soutěže krásy, za licenci bude muset zaplatit 20 milionů korun.

Oproti předchozímu přidělování licencí na FWA 3,5 GHz, které se uskutečnilo na přelomu let 1999 a 2000, se zásadně mění způsob využití tohoto frekvenčního pásma. Zatímco dosud byly licence využívány pro přístup k internetu, tentokrát je jednoznačně stanovena povinnost poskytovat jejich prostřednictvím veřejnou telefonní službu.

"Výběrovým řízením je sledováno posílení konkurenčního prostředí v oblasti poskytování veřejné telefonní služby a zřizování a provozování pevných přístupových telekomunikačních sítí nezbytných pro poskytování telefonní služby," vysvětluje ČTÚ. Budování a provozování sítí FWA bude proto umožněno těm subjektům, kterým dosud nebyly přiděleny kmitočty pro zřizování a provozování pevných rádiových přístupových telekomunikačních sítí za účelem poskytování veřejné telefonní služby v pevné síti.

V loňském roce se uskutečnilo výběrové řízení na tři licence na sítě FWA v pásmu 26 GHz, kterého se zúčastnilo 13 zájemců. Vítězi tendru se stalo konsorcium GiTy/Star One a společnosti BroadNet Czech a Nextra Wireless. Ještě do konce letošního roku plánuje ČTÚ vypsat další výběrové řízení na licence FWA, tentokrát v pásmu 28 GHz.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 14. května 2001 - pondělí