logo itpoint.cz

2N hodnotí své úspěšné desetileté působení na telekomunikačním trhu

Deset let v životě firmy nebývá mnoho. Ale poslední léta ukázala, že za deset let může být z "garážové firmy" výrobce, který je známý i ve světě. Takových příběhů známe z amerického Silicon Valley celou řadu. Ale může to být také příběh firmy z Vltava Valley. Příběh modřanského výrobce telekomunikační techniky, společnosti 2N.

Deset let v životě firmy nebývá mnoho. Ale poslední léta ukázala, že za deset let může být z "garážové firmy" výrobce, který je známý i ve světě. Takových příběhů známe z amerického Silicon Valley celou řadu. Ale může to být také příběh firmy z Vltava Valley. Příběh modřanského výrobce telekomunikační techniky, společnosti 2N.

Společnost 2N s r.o. byla založena právě před deseti lety, v r. 1991, se záměrem vyrábět a prodávat telekomunikační techniku. Zejména pobočkové ústředny, které by nabízely řadu technických vymožeností, jenž na našem trhu nebyly běžné.

Ne nepodstatné ovšem je, že trojlístek dnešních majitelů

se sešel už dříve, před r. 1988 ve vývojářské skupině tehdejšího Svazarmu (podobně jako zakladatelé firmy Software602). Spolupracovali i na projektu 16 bitového počítače, slučitelného s IBM PC XT. Už čtyři měsíce od zahájení prací odevzdali zákazníkovi kompletní výstupní podklady pro výrobu. A tak se HC 16 2N stal jedním ze dvou u nás tehdy vyráběných PC. Na tehdejší dobu jich bylo dodáno neuvěřitelné množství - 1 800 kusů.

Zkušenosti s pécéčky či s prvními počítačovými Ethernet sítěmi u nás se staly dobrým základem pro vznik společnosti s ručením omezeným v r. 1991, kdy už ekonomická pravidla hry dávala šanci podnikat jak se patří.

Miroslav Hofman na tu dobu vzpomíná :

Současná telekomunikační technika, vyvíjená a vyráběná v modřanském závodě 2N je plně konkurenceschopná s produkty takových výrobců, jako jsou firmy Siemens, Alcatel či Ericsson. Dokazuje to i současný podíl 2N na českém trhu - 12 % - který je srovnatelný s americkou AT&T aminimálně o 3 % převyšuje japonský Panasonic. Pýchou konstruktérů společnosti 2N je pobočková ústředna ATEUS® - OMEGA se zabudovanou GSM bránou pro přímý přístup do sítí mobilních operátorů. Není bez zajímavosti, že právě tuto ústřednu si vybral pro svou kampaň na rozšíření služeb ISDN do malých a středních podniků Český Telecom a.s. pod názvem euroISDN@office easy.

 s 2N ušetříte ...

Po loňské samostatné účasti na největším ICT veletrhu na světě, hannoverském CeBITu, se doslova roztrhl pytel i s poptávkou v zahraničí. Zařízení ATEUS® jsou certifikována prestižní britskou laboratoří KTL pro země EU. Ústředny ATEUS®-OMEGA se "Šetřícím automatem" s interními GSM branami, GSM brány a další výrobky ATEUS® jsou expedovány nejen do Velké Británie, Ukrajiny, Portugalska, Španělska, Řecka či Itálie, ale také do Egypta a Jihoafrické republiky.

Každá společnost má obvykle dvě želízka v ohni. Tím pomyslným druhým profilem společnosti je návrh a realizace rozsáhlých telekomunikačních projektů. Je příjemné mít možnost konstatovat, že jedním z velkých projektů je návrh a realizace první celostátní hlasové služby přes datovou síť. Tedy multifunkční sítě, která využívá principy přenosu hlasu přes IP (tzv. VioP), o kterých se v odborné veřejnosti právě bouřlivě diskutuje.

Zejména pro to, že má být konkurenční výhodou alternativních operátorů. Projekt vznikl ve spolupráci se společností Motorola, která poskytla technologie Vanguard. Každý den ho využívá přes 14.000 lidí ve státní správě. Umožňuje jim telefonovat po celé republice zdarma, mít přístup ze svého PC k datům, vstupovat na Internet, mít integrovány své GSM a další. Investice na realizaci projektu FINet měly návratnost za ušetřené telekomunikační poplatky pouhých 18 měsíců. K projektu FINet mezitím přibyly projekty pro nové alternativní operátory.

 sídlo společnosti 2N v Praze 4 - Modřanech
V roce 1994 společnost 2N zakoupila a rekonstruovala vlastní areál, kam soustředila vývoj, výrobu, obchod, servis i ředitelství

 

Expanze na zahraniční trhy však vyžaduje i silné finanční zázemí - Miroslav Hofman k tomu říká :

 www.2n.cz

Článek ze dne 16. března 2001 - pátek