logo itpoint.cz

36 procentní balík akcií slovenského Globtelu je na prodej

První etapa jednání s finanční společností AIG, která má zájem o koupi balíku akcií největšího slovenského mobilního operátora, akciové společnosti Globtel, by se měla uzavřít do pátku 16. února.

První etapa jednání s finanční společností AIG, která má zájem o koupi 36-procentního balíku akcií největšího slovenského mobilního operátora, akciové společnosti Globtel, by se měla uzavřít do pátku 16. února. Pro agenturu SITA to uvedl slovenský ministr hospodářství Lubomír Harach. "Máme i další nabídky, které jsou možná z finančního hlediska celkem lukrativní, zatím je ale naším
partnerem v jednání AIG. Dodržíme exkluzivitu, kterou jsme slíbili," uvedl ministr.

Zájem o 36-procentní balík energetických společností v největším slovenském mobilním operátorovi má konsorcium finančních investorů vedené investičním fondem ve správě pojišťovací skupiny AIG. Ministerstvo hospodářství rokuje s tímto konsorciem o přímém prodeji akcií od prosince loňského roku. Finanční poradce celé transakce, Credit Suisse First Boston (CSFB), totiž v závěru
uplynulého roku nedoporučil umístit akcie Globtelu na veřejném trhu formou IPO kvůli nevýhodné situaci na světových telekomunikačních trzích. Uvažovalo se, že se pět procent celé tranže umístí na Burze cenných papírů v Bratislavě a zbývající část na londýnské burze.

Majoritním vlastníkem Globtelu je France Telecom, jemuž patří 64 procenta akcií. V loňském roce vykázal zisk před zdaněním, odpisy a úroky (EBITDA) ve výši 2,715 miliard Sk. Výnosy společnosti za prodej zboží a služeb představovaly 7,487 miliardy Sk.

Globtel má v současnosti více než 650 tisíc aktivních zákazníků a disponuje tak 56-procentním podílem trhu. Tři čtvrtiny zákaznické báze přitom patří k vysoce výnosové skupině zákazníků se standardními uživatelskými programy. Koncem roku by měl počet aktivních zákazníků Globtelu dosáhnout 900 tisíc osob.

 Česká informační agentura
jkr

Článek ze dne 15. února 2001 - čtvrtek