logo itpoint.cz

ADSL Českého Telecomu

V současné době probíhá druhý pilotní projekt, který ověřuje zejména to, jak budou výhody této technologie vnímat a využívat čeští zákazníci. Bezplatný zkušební provoz ADSL pro 500 pražských uživatelů měl končit dnem 31. října 2001 ale prodlužuje se pravděpodobně až do února příštího roku.

Technologie ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line - asymetrická digitální účastnická linka) umožňuje přidat k běžné telefonní lince nebo ISDN vysokorychlostní digitální přenosový kanál trvale využitelný pro přenos dat, například pro přístup k internetu. V porovnání s jinými technologiemi umožňuje mnohonásobně rychlejší přístup kinformacím, ke stahování souborů, čtení zpráv a napomáhá k efektivnější komunikaci mezi firmami i jednotlivci. Je jasné, že výnosy z hlasové služby nebudou v budoucnosti příliš růst. Lidé si pořizují čím dálvětší množství mobilnfch telefonů a objem hlasového provozu na linkách stagnuje. Moderní digitální technologie ADSL má vysoké ambice: nabídnout řadu špičkových služeb a zároveň přinést nový zdroj tržeb.

Surfování rychleji než kdy předtím

Nejdůležitější službou využívající ADSL bude, alespoň v začátcích, rychlé připojení k internetu. Zafimco běžný modem uživatele nepřipojí rychleji než 56 kilobitů za sekundu, ADSL běžně umožní mnohonásobky této hodnoty. Při takto vysoké připojovací rychlosti je možné nejen bleskurychle načítat webové stránky, ale i poslouchat kvalitní přenos internetových rádií, stahovat hudební nahrávky a videa. Doposud používané vytáčené spojeníje účtováno uživateli podle počtu provolaných minut. Připravované služby založené na technologii ADSL naproti tomu využívají zákazníky stále častěji požadovaného paušálního poplatku, popřípadě jeho kombinaci s platbou za objem stažených dat. Později se připojí další služby, například teleworking-systém umožňující mnoha lidem práci z domova prostřednictvím jejich počítačů. Velmi atraktivníjsou multimediální služby, například Video on Demand (VoD). VoD nabízí přímou možnost stahování filmů z videopůjčovny, aniž by zákazník musel opouštět teplo domácího krbu a být odkázaný na málo kvalitní obraz i zvuk mnohokrát přehraných videokazet. ADSL umožní i přenos digitátního televizního programu po telefonní lince.

ADSLve světě

Technologie ADSLje technicky velmi náročná. Mnoho velkých světových telekomunikačních operátorů s ní mělo nejrůznější problémy. British Telecom má například obtíže s pomalým postupem instalací přípojek. Podle plánů z loňska mělo být do konce tetošního března ve Velké Británii v provozu až 80 tisíc ADSL linek, práce však nepostupují dostatečně rychle. Desetitisíce britských zákazníků se tak dostaly na nenáviděné pořadníky. Jeden anglický hacker byl potížemi British Telecomu natolik rozladěn, že protomil bezpečnostní ochranu domovské internetové stránky tohoto operátora a umístil tam hesla upozorňující na zpoždění. Francouzšti zákazníci byli natolik rozzlobení špatným fungováním ADSL, že založili pro své protesty stránky, sjejichž pomocí stížnosti shromaždóvali a koordinovali. Problémem byta zejména velmi nízká rychlost připojení, někdy i nižší než u původních modemů. Obtíže zaznamenala i austrálská Telstra, kritizovaná v místních médiích zejména za omezený rozsah poskytování služeb, technické poruchy a příliš vysoké ceny. Existují však i pozitivní příklady. Maďarská společnost MATÁV úspěšně nabízí ADSL zákazníkům už od Loňského listopadu. Jiný ze sousedů české republiky, německý Deutsche Telekom, prodal do poloviny února letošního roku již 800 tisíc ADSL přípojek.

Konkurence nespí

Nejvýznamnějším konkurentem ADSL je CATV připojení, využívající rozvodů kabelové televize. Takovou službu nabízí například v Praze společnost UPC na přípojkách bývalého Dattelu pod názvem Mistral. Umožňuje neomezené surfování na internetu za paušální poplatek 980 korun rychlostí 64 kb/s (tedy rychleji než obyčejným modemem přes naši telefonní linku). Existuje ale i mnoho menších lokálních poskytovatelů CATV, například Kabelová televize Přerov. Její nabídka je obdobná jako u UPC: 1000 Kč měsíčně za 64 kb/s. Dalším zdatným obchodním protivníkemjsou bezdrátová připojení FWA. V horizontu několika let přijde s velkou pravděpodobností konkurence z nejtěžších: třetí generace mobilních telefonů, známá pod zkratkou UMTS. Zákazníkům nabídne mimojiné rychlé spojení na internet rychlostmi až v řádech megabitů za sekundu, v této oblasti tedy bude přímo soupeřit s ADSL.

ADSL - první testy

Testy ADSL v síti Českého Telecomu úspěšně proběhly již vloni. V současné době probíhá druhý pilotní projekt, který ověřuje zejména to, jak budou výhody této technologie vnímat čeští zákazníci. Tento projekt měl končit 31. října 2001 ale zkušební provoz ADSL se prodlužuje pravděpodobně až do února příštího roku. Zúčastní se ho přibližně 500 uživatelů internetu připojených na vybrané pražské digitátní ústředny (Dejvice, Chodov, Libeň, Pankrác, Střed, Těšnov, Veleslavín, Vršovice). Po jeho ukončení přijde na řadu komerční nabídka služeb. V současnosti se činnostem spojeným s touto technologií věnuje někotik desítek pracovníků ze všech divizí společnosti. Představitelé jednotlivých dílčích týmů, účastnících se na přípravě ADSL, jsou sdruženi v průřezovém projektovém týmu, kterýje řízen z organizační složky Řízení projektů PM TSG (Řízení produktů TSG). Příprava není tak rychlá,jak se ještě před pár měsíci očekávalo, prioritou je ale kvalita prací. Je rozhodně lepší začátek provozu o něco posunout, než se vystavovat riziku masové nespokojenosti zákazníků, jak se to stalo např. ve Francii.

 www.telecom.cz

Článek ze dne 30. října 2001 - úterý