logo itpoint.cz

Alcatel možná koupí Lucent

Další fúze na obzoru. Když nebude k mání celý Lucent, dříve známý jako AT&T, tak alespoň divizi.

Francouzský výrobce telekomunikačních zařízení Alcatel SA je údajně v pokročilém stádiu jednání o koupi svého amerického soupeře Lucent Technologies za částku mírně přes 40 miliard dolarů.

New York Times v pátek minulý týden oznámily, že dohoda by byla skoro celá o obchodu s akciemi, znamenající cenu okolo 20 procent nad nynější hodnotou Lucentu 33.5 miliard dolarů. Alcatel je ceněn na 39.5 miliard dolarů.

Rozhovory dosáhly rozhodující stupeň a rozhodnutí o tom, zda přikročit k formálním vyjednáváním je očekávané během příštího týdne, oznámily Timesy, citující zdroje blízké obchodnímu jednání.

Jestliže se společnosti rozhodnou postoupit dále, obchod by mohl být oznámen na začátku června, uvedly zdroje. Šance na dohodu jsou očekávány jako 50-50.

Lucent vyddělený z AT&T Corp. v roce 1996, patří mezi nejrozšířeněji držené cenné papíry v USA, to ale narušil úder tvrdých časů v loňském roce. Řada strategických opatření a zklamání z propadu zisku vedlo mimo jiné k odchodu generálního ředitele Lucentu a větší restrukturalizaci. V posledním čtvrtletí tato firma se sídlem v New Jersey ztratila 3.69 miliard dolarů.

Diskuse o prodeji Lucentu firmě Alcatel vyrostly z rozhovorů o prodeji divize Lucentu pro kabely z optických vláken. Alcatel stále plánuje pokusit se o tento obchod, pokud nezíská celý Lucent, uvedly zdroje.

Článek ze dne 22. května 2001 - úterý