logo itpoint.cz

Alcatel Space se stane hlavním dodavatelem mise na Mars

Systém Orbiter 2007 ověří technologie, díky kterým se na Zemi dostanou vzorky rudé planety.

Paříž, Francie, 1. srpna 2001 - Francouzské národní centrum kosmických studií (Centre National d Etudes Spatiales, CNES) si v rámci programu PREMIER, jež se zabývá průzkumem Marsu, zvolilo společnost Alcatel Space jako hlavního dodavatele pro systém Orbiter 2007, který má ověřit některé z rozhodujících technologií pro program nazvaný Mars Sample Return (doslova navrácení vzorků z Marsu). Alcatel Space rovněž dodá čtyři návratové, sestupné a přistávací moduly Netlander. Kosmický program Mars Sample Return (MSR) je jednou z největších výzev kosmického průmyslu a otevírá cestu dalším budoucím výpravám na Mars.

Předseda představenstva společnosti Alcatel Space Jean-Claude Husson k tomu uvedl: "Alcatel Space přijímá tuto výzvu a považuje si za čest, že se může podílet na přípravě vědecké mise na Mars spolu s centrem CNES. Alcatel Space se za posledních několik desetiletí stal téměř stálým partnerem výprav na Mars."

Během mise převezme Orbiter na Marsu aktivity amerického národního úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA, který zde ukončí svoje úkoly. Na vybraných místech povrchu Marsu, která byla zaměřena přistávacím modulem NASA, má malé vozidlo nashromáždit vzorky , které budou vyslány na parkovací oběžnou dráhu Marsu pomocí malé nosné rakety, rovněž vyvinuté odborníky NASA.

V tomto okamžiku vstoupí do hry Orbiter společnosti Alcatel Space. Po rok trvajícím meziplanetárním letu bude na oběžnou dráhu Marsu vyslána třístupňová francouzská kosmická loď s kontejnerem na vzorky a odveze je na Zem.

Zmíněnou zakázku získala společnost Alcatel Space především díky nejpokročilejším technologiím, použitým pro komunikační satelity poslední generace a díky meziplanetárním sondám. Avionika nové generace, komprese signálu, telemetrie a spoje ovládání dosahující milony kilometrů, jsou některými z předpokladů pro dosažení obou světových prvenství, které tak agentury CNES a NASA získají.

K úspoře pohonných hmot pro návrat na Zemi použije Orbiter před vstupem na oběžnou dráhu Marsu poprvé v historii kosmických letů intenzivního atmosférického brzdění.

Ve vzdálenosti zhruba tisícinásobku vzdálenosti Země - Měsíc je zapotřebí na oběžnou dráhu Marsu uvést kouli o průměru 16cm, vybavenou obyčejným rádiovým vysílačem. K tomu musí laser postupně ozářit desetitisíce kilometrů povrchu Marsu a odrazem laserových paprsků vyhledat kontejner, tyto informace průběžně přenášet do soustavy řízení kosmické sondy až po konečné přiblížení a setkání, následované zachycením kontejneru a jeho mechanickým přenosem do návratového tělesa.. Obě světové premiéry ukončí kompletní ověření systému Orbiter 2007 od společnosti Alcatel Space ve skutečném prostředí Marsu.

Alcatel Space se rovněž stává hlavním dodavatelem návratových, sestupných a přistávacích modulů EDLS. Ty vstoupí do atmosféry Marsu a na jeho povrch umístí čtyři stanice NetLander, které budou uskutečňovat meteorologická, geodetická a seismologická měření Marsu. Důležitou roli při přípravě programu sehrála zkušenost s meziplanetárními systémy společnosti Alcatel Space, vyvinutými pro sondu Huygens, která je v současné době na cestě k planetám Saturn a Titan.

Při ověřovacím letu, naplánovaném na rok 2007, vynese nosná raketa Ariane 5 Orbiter i moduly NetLander přímo na meziplanetární dráhu. Po řádném oddělení každého z NetLanderů a poletovém ověření kritických technologií bude Orbiter plnit doplňkovou vědeckou funkci. První návrat vzorků z kosmu je naplánován na rok 2011.

Alcatel Space

Alcatel Space patří mezi hlavní dodavatele kosmických systémů. Díky zkušenostem s civilními i vojenskými aplikacemi Alcatel Space vyvíjí satelitní řešení pro telekomunikace, navigaci, optické a radarové pozorování, meteorologii a vědecké aplikace. V roce 2000 získala společnost Alcatel Space světové prvenství, když získala objednávky na dodávku 10 geostacionárních komunikačních satelitů, což představuje podíl 27% na trhu. Tržby stoprocentní dceřinné společnosti korporace Alcatel dosáhly v roce 2000 1,4 mld. EUR. Společnost zaměstnává 6000 lidí. Více informací naleznete na adrese www.alcatel.com/space

O společnosti Alcatel

Společnost Alcatel buduje sítě příští generace, dodává integrovaná hlasová a datová řešení typu end-to-end pro stávající a nové operátory, podniky a spotřebitele po celém světě. Společnost zaměstnává 130 000 lidí a její obrat v roce 2000 činil 31 miliard Euro. Společnost Alcatel působí ve více než 130 zemích.

 www.alcatel.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 9. srpna 2001 - čtvrtek