logo itpoint.cz

Aliatel ukončil loňský rok se ztrátou

Telekomunikační společnost Aliatel zakončila loňský rok se ztrátou 355 mil. Kč (v roce 1999 to bylo 349,5 mil. Kč) ...

Telekomunikační společnost Aliatel zakončila loňský rok se ztrátou 355 mil. Kč (v roce 1999 to bylo 349,5 mil. Kč). Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb činily 629,6 mil. Kč, zatímco o rok dříve jen 178,3 mil. Kč. Meziroční nárůst tržeb z poskytování telekomunikačních služeb byl proti plánu na rok 2000 překročen o 11 %, celkově činil tento nárůst 350 %.

"Z těchto výsledků lze usuzovat, že se společnost stabilizuje a že vytvoření prvních zisků v roce 2002 je reálné," uvedla tisková mluvčí společnosti Martina Kemrová. Ke vstupu do černých čísel by mělo výrazně napomoci zprovoznění veřejných hlasových služeb v letošním roce. Stejně jako v předchozích letech hodlá firma investovat do rozvoje infrastruktury a nejnovějších technologií, přičemž plánované investice se pohybují ve výši 1,8 mld. Kč. V roce 2000 firma investovala přibližně 1,1 mld. Kč. Do konce letošního roku by měly kumulované investice činit cca 4 mld. Kč.

Nové hlasové služby začal Aliatel svým klientům nabízet již začátkem tohoto roku, jejich rozsah je však zatím omezen pouze na mezinárodní telefonní styk. "Poskytování telefonních služeb na národní úrovni  není možné zahájit bez uzavření propojovací dohody s Českým Telecomem," řekla Kemrová. Podle mluvčí dosud obě smluvní strany čekaly na rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu v posledních sporných bodech, které již obdržely. "Je tedy velmi pravděpodobné, že  k podpisu smlouvy by mělo dojít v nejbližších dnech," uzavřela Kemrová.

Akciová společnost Aliatel měla na konci loňského roku 262 zaměstnanců, základní jmění firmy činí 1,310 mld. Kč. Několikaměsíční jednání s britskou společností Energis o převzetí Aliatelu skončilo v lednu neúspěšně. Vlastníky Aliatelu tak stále jsou s celkovým podílem 60 % Jihočeská, Jihomoravská, Pražská, Severočeská, Severomoravská, Středočeská a Západočeská energetika, 40% podíl vlastní německá RWE Telliance.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 16. února 2001 - pátek