logo itpoint.cz

Alternativní operátoři vzali na vědomí cenové rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu s max. cenami za propojení veřejných telekomunikačních sítí

Alternativní operátoři budou i nadále usilovat o zavedení metody dlouhodobých přírůstkových nákladů (Long Run Incremental Costing - LRIC), která by měla vést k dalšímu snížení cen za propojení sítí.

Alternativní operátoři vzali na vědomí cenové rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), kterým regulátor stanovil maximální ceny za propojení veřejných telekomunikačních sítí. "I přes to, že stanovené ceny jsou stále přibližně o 100 % vyšší, než byl návrh alternativních operátorů na cenách doporučených Evropskou komisí, považují rozhodnutí ČTÚ za krok správným směrem," uvedl mediální zástupce alternativních operátorů Michal Donath.

Alternativní operátoři budou podle Donatha i nadále usilovat o zavedení metody dlouhodobých přírůstkových nákladů (Long Run Incremental Costing - LRIC), která by měla vést k dalšímu snížení cen za propojení sítí.

Český Telecom nevylučuje, že se proti rozhodnutí ČTÚ o maximálních cenách za propojení veřejných pevných telekomunikačních sítí odvolá k soudu - do konce tohoto týdne se však ještě určitě neodvolá.

Vydání cenového rozhodnutí ČTÚ nic nemění na dohodě alternativních operátorů z 10. ledna, která stanovuje cenové podmínky pro propojení jejich sítí. Zatímco cenové rozhodnutí ČTÚ stanovuje cenu za 1 tranzit v rámci jednoho UTO (tzv.místní propojení) jako 0,66 Kč ve špičce a 0,33 Kč ve slabém provozu za minutu, dohoda pěti alternativních operátorů stanovuje průměrnou cenu za stejný typ propojení ve výši 0,31 Kč. "Nemáme důvod tuto dohodu rušit. Odráží propojovací náklady efektivního operátora v podmínkách České republiky, a to nám plně vyhovuje," vysvětlil generální ředitel Aliatelu Jiří Hubka.

 Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 16. ledna 2001 - úterý