logo itpoint.cz

Americká tragédie - některé firmy pomáhají, jiné vydělávají

Hlavní slovenský operátor pevné sítě a český Eurotel nabízejí bezplatné volání do USA. Provoz do USA se zmnohonásobil. Pumpaři ovšem zdražili rychleji, než stačil opadnout prach v newyorských ulicích.

Bezplatné telefonování do USA prostřednictvím předvolby 001 umožnila od středy až do nedělní půlnoci společnost Slovenské telekomunikace (ST). "Kvalitu spojení z naší strany garantujeme, při telefonování se však kvůli přetíženosti linek do USA přesto mohou vyskytnout problémy," sdělila mluvčí ST Gabriela Nemkyová. Mluvčí proto prosí občany, aby do USA telefonovali jen ti, kteří opravdu akutně potřebují kontaktovat své blízké.

Telefonování do USA zdarma nabízí ve čtvrtek 13. a v pátek 14. září také mobilní operátor Eurotel. "Každý, kdo se potřebuje spojit se svými blízkými či přáteli v USA, se může dostavit do jedné z 93 značkových prodejen společnosti a požádat o zavolání do Spojených států z prodejny zdarma," sdělil tiskový mluvčí společnosti Jan Kučmáš.

Žadateli bude v otevírací době prodejny přímo na místě zapůjčen pro toto zavolání mobilní telefon se SIM kartou Eurotelu. "Chceme pomoci všem občanům i návštěvníkům České republiky spojit se s příbuznými nebo přáteli v USA, postiženými úterními teroristickými útoky," dodal generální ředitel společnosti Terrence Valeski. Značkové prodejny má Eurotel ve 37 městech České republiky, jejich kompletní seznam je k dispozici na internetové stránce firmy.

Je chvályhodné, že se i v České republice našel odvážný operátor ochotný pomoci. Možná šéfům Eurotelu ulehčil rozhodování i původ jejich amerického strategického partnera, tedy jakási národnost firmy.

Až sedmnáctinásobný nárůst počtu telefonních hovorů oproti běžnému dni zaznamenal v den tragédie po 20. hodině Český Telecom v souvislosti s teroristickými útoky v USA - vrchol nastal po hlavních večerních televizních zprávách. Již po prvních informacích o útoku po 16. hodině středoevropského času se provoz zvýšil o 200 procent. Ještě kolem půlnoci Český Telecom registroval přibližně o 400 procent více hovorů než v běžné dny. Případné problémy s nedovoláním se do USA vyplývají z vytíženosti místních pevných i mobilních sítí v USA.

Stoprocentní nárůst počtu žádostí o uskutečnění mezinárodních hovorů směřující z nebo do sítě Paegas oproti stejnému období předešlého dne zaznamenala v úterý mezi 15. a 20. hodinou i společnost RadioMobil. "Vytížení kapacity mezinárodní konektivity se zvýšilo o 63 procent," sdělil manažer vztahů s médii RadioMobilu Petr Stoklasa. Přestože všechny příchozí i odchozí mezinárodní hovory byly podle něj v síti Paegas odbavovány bez problémů, řada hovorů přesto nebyla uskutečněna vzhledem k obrovskému přetížení mobilních sítí v USA.

I já mohu z osobní zkušenosti potvrdit, že mobilní sítě v USA byly prakticky paralyzovány, samozřejmě v závislosti na lokalitě.

Jinou zkušeností bylo ve středu podvečerní dotankování benzínu u čerpadla červené Benziny na pražské Balabence. Ačkoliv tato pumpa těžko mohla v tu chvíli již mít v nádržích produkty ze zdražené ropy, při vyzvednutí čerpací pistole na stojanu vyskočila cena přesně o korunu vyšší, než hlásal údaj na cenovém totemu. Neměl jsem chuť diskutovat s obsluhou na téma nedodržení povinnosti deklarovat platné ceny a natankoval jsem, ale znechucení ze snahy vydělávat na neštěstí, zatímco jiní se snaží ze všech sil pomoci, jsem se nezbavil.

Podle dnešních informací se ceny ropy začínají zase uklidňovat. Nevěřím, že se stejně rychle změní i ceny u čerpadel této firmy. Mě, a doufám že i většině ostatních motoristů, to již bude jedno. Jiné petrolejářské firmy nejsou naštěstí při přenosu burzovních výkyvů na cenové totemy u svých čerpadel tak zbrklé. Nakonec mezi námi, v Afghánistánu se přece ropa netěží, ne?

Článek ze dne 14. září 2001 - pátek