logo itpoint.cz

AutoCont On Line jediným uchazečem o dodávku školních počítačů

AutoCont On Line se jako jediný zbylý účastník výběrového řízení necítí příjemně

Osmdesát procent žáků českých škol, tedy o 10 procent více, než stanoví usnesení vlády, slibuje v letošním roce připojit k internetu uskupení AutoCont On Line (ACOL), které se uchází o veřejnou zakázku na dodávku počítačů pro základní a střední školy v České republice. "Skutečnost, že jsme zůstali jediným účastníkem výběrového řízení, je pro nás ale paradoxně nepříjemná," řekl na včerejší tiskové konferenci předseda představenstva ACOL Vlastimil Palata.

Všech pět dalších zájemců bylo z výběrového řízení vyřazeno ihned po uzávěrce kvůli základním nedostatkům. "Mrzí nás to, protože teď jsme zbytečně středem pozornosti a obviňováni z různých nekalostí. Místo na kvalitu naší nabídky se bude příliš mluvit o možném odvolání se ostatních zájemců," vysvětlil Palata. Právě včasné rozhodnutí výběrové komise o vítězi tendru bude podle něj rozhodujícím faktorem, zda se do konce roku podaří uvedený počet škol připojit. Zatím však není jasné, zda se vítězem stane ACOL, nebo zda bude celý tendr zrušen.

Sdružení ACOL je přesvědčeno, že vládou zvolený koncept Generálního dodavatele je výhodnější a efektivní, než kdyby vláda rozhodla o podpoře formou přímých investicí do jednotlivých škol. Generální dodavatel má zajišťovat dodávku lokálních sítí, klientských stanic, připojení k internetu prostřednictvím virtuální privátní sítě a dodávku centrálního serveru pro vzdělávací portál. Zároveň bude minimálně do roku 2005 zajišťovat i jejich servis a aktualizaci. "Ke konci roku 2005 pak navrhujeme převod všech těchto počítačů do vlastnictví škol," uvedl Palata. Žádná škola by neměla být při projektu znevýhodněna jen proto, že měla prozíravé a aktivní vedení, které již počítače zajistilo jiným způsobem a nečekalo na přímou dotaci ze státního rozpočtu.

AutoCont On Line je stoprocentní dceřiná společnost firmy AutoCont. Její nabídka je podle Palaty postavena také na know how, schopnostech, zkušenostech a kapacitách Českého Telecomu a GiTy, přičemž hodlá využívat produktů firem AT Computers, Microsoft, Hewlett-Packard, Compaq, Cisco, Tiny Software a Apple. "Při tvorbě a ověřování nabídky a metodiky řízení a integrace výstavby informační a komunikační infrastruktury spolupracuje ACOL s poradenskou firmou A.T Kearney, právní servis nám zajišťuje advokátní kancelář Cameron McKenna," upřesnil Palata. Při případné realizaci zakázky chce ACOL využít lokálních firem, které mají zkušenosti s realizacemi implementace výpočetní techniky ve školách.

 Česká informační agentura

Článek ze dne 6. června 2001 - středa