logo itpoint.cz

Bagr přerušil kabel bezdrátového Oskara

Zálohovat, zálohovat, zálohovat. Ať jde o disky, diskety, anebo jako včera, o datové spojení. Bohužel Oskar nemá všechny spoje řešeny svými mikrovlnými pojítky, ale pronajímá si kapacitu i od jiných poskytovatelů

Příčinou čtvrtečního výpadku sítě mobilních telefonů Oskar společnosti Český Mobil bylo mechanické přerušení optického kabelu Českého Telecomu v průmyslové zóně nedaleko Říčan u Prahy. Tím bylo znemožněno spojení řídícího centra Českého Mobilu se sítí Oskar. "Přerušení kabelu bylo způsobeno nedbalostí třetí firmy, která v uvedené lokalitě provádí stavební práce," sdělil ČIA tiskový mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha.

V důsledku nesprávné konfigurace záložního připojení provozovaného Českým Telecomem však nedošlo k okamžitému automatickému přesměrování provozu sítě z optického kabelu na náhradní mikrovlnné spojení. K přerušení došlo před osmou hodinou ranní, k manuálnímu zprovoznění záložního připojení pracovníky Českého Telecomu došlo až ve čtvrt na dvanáct. Přerušený optický kabel byl znovu uveden do provozu pět minut před třináctou hodinou.

"Technické řešení sítě Oskar i způsob zálohování jejího provozu překračuje běžné světové standardy," konstatoval Crha. "Chybou Českého Telecomu však nedošlo k zajištění nepřetržitého provozu dodávané služby, a to způsobilo technický výpadek části sítě Oskar," dodal mluvčí. Pracovníci společnosti šetří příčiny poruchy záložního připojení, aby se tento problém v budoucnu nemohl opakovat. Již tento víkend bude v uvedené lokalitě uveden do provozu další záložní optický kabel. Přesnou příčinu samotné havárie nyní vyšetřuje Policie ČR, podle dosavadních informací kabel přetrhl bagr při výkopových pracích v osadě Doubravice.

 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 29. června 2001 - pátek