logo itpoint.cz

Bill Gates v Praze

Bill Gates přijel do České republiky v relativně krátké doby již podruhé. V obou případech byly důvodem jeho návštěvy dobré výsledky hospodaření, které se rok od roku zlepšují. Česká - stejně jako slovenská - kancelář se nacházejí v první desítce nejúspěšnějších poboček v Evropě, Africe a na Blízkém Východě.

Zakladatel společnosti Microsoft Corporation přijel do České republiky v relativně krátké době již podruhé. Hlavním důvodem jeho návštěvy jsou dobré výsledky české kanceláře, která se trvale umísťuje v Evropě, Africe a na Blízkém východě v první desítce nejúspěšnějších poboček této společnosti.

 Bill Gates
životopis

V průběhu svého pobytu se nejúspěšnější světový podnikatel sejde s čelnými představiteli politického a ekonomického života z České republiky i dalších států, vystoupí na konferenci pro vývojáře DevDays se zásadní přednáškou a pohovoří s dětmi na téma internet. Na jediné soukromé návštěvě se setká s prezidentem republiky Václavem Havlem.

Společným tématem většiny plánovaných rozhovorů je vize rozvoje informačních technologií v nejbližších deseti letech s využitím platformy Microsoft .NET.

William (Bill) H. Gates III., spoluzakladatel, předseda představenstva a hlavní softwarový architekt společnosti Microsoft Corporation, oslavil nedávno 45. narozeniny.

Svou úspěšnou kariéru zahájil již ve 13 letech, kdy začal programovat. V roce 1973 nastoupil na Harvardskou univerzitu. Při studiích vyvinul verzi programovacího jazyka BASIC pro první mikropočítač MITS Altair. V předposledním roce studií Gates opustil Harvard, aby mohl veškerou svou energii věnovat společnosti Microsoft, kterou v roce 1975 založil spolu se svým přítelem z mládí Paulem Allenem. Při vývoji softwaru je vedla víra v to, že se osobní počítače stanou platným pomocníkem ve všech kancelářích a v každém domově.

Gatesova předvídavost a vize týkající se osobních počítačů se staly klíčem k úspěchu společnosti Microsoft a softwarového průmyslu obecně. Spoluzakladatel firmy se aktivně podílí na nejvýznamnějších řídících a strategických rozhodnutích společnosti a hraje důležitou roli při technickém vývoji nových produktů. Velkou část svého času věnuje zákazníkům, přičemž se zaměstnanci z celého světa zůstává v kontaktu prostřednictvím elektronické pošty. Pod Gatesovým vedením je cílem společnosti Microsoft neustálé zdokonalování softwarové technologie a snaha používání počítačů zjednodušit, zlevnit a učinit je zábavnými. Společnost se drží svých dlouhodobých záměrů, což se odráží ve více než 5 miliardách amerických dolarů investovaných do výzkumu a vývoje v tomto fiskálním roce.

Za dobu, kdy se společnost Microsoft stala veřejně obchodovatelnou, věnoval Gates osobně více než miliardu amerických dolarů na charitativní účely, včetně 200 milionů amerických dolarů věnovaných nadaci Gates Library Foundation na pomoc knihovnám v Severní Americe s využitím nových technologií a výhod informačního věku.

V roce 1994 Gates založil nadaci The Gates Foundation, která podporuje celou řadu specifických iniciativ, o které se Gates a jeho rodina zajímají. Pokud jde o dobročinné aktivity, podporuje především následující čtyři oblasti: vzdělávání; světové zdravotnictví a populaci; neziskové, občanské a umělecké organizace; a kampaně na získávání prostředků pro oblast Puget Sound. Nadace se zaměřuje na zdraví dětí a matek v rozvojových zemích a na podporu vzdělávání a rozvoje společnosti. V roce 1999 věnovala více než 200 milionů dolarů na zdravotní potřeby, mimo jiné 25 milionů na výzkum vakciny proti AIDS, 50 milionů dolarů na snížení dětské a mateřské úmrtnosti, 20 milionů na podporu plánovaného rodičovství a 100 milionů USD na očkování.

Svou vizi toho, jakou roli budou hrát informační technologie v moderní společnosti, vtělil Bill Gates v roce 1995 do knihy Informační dálnice (The Road Ahead). V roce 1996, kdy strategicky přeorientoval Microsoft tak, aby mohl využít možnosti, jež přinesl internet, zrevidoval Gates svou knihu tak, aby odrážela jeho názor, že interaktivní sítě jsou hlavním milníkem lidské komunikace. I druhé vydání se stalo bestsellerem. Se stejným úspěchem se setkala i jeho další publikace Byznys rychlostí myšlenky (Business @ the Speed of Thought) z roku 1999, v níž rozebíral otázku, jak úspěšně podnikat v digitálním věku.

I v letošním roce stojí Bill Gates, vášnivý čtenář, golfista a hráč bridže, v čele žebříčku nejbohatších lidí světa, který už popatnácté sestavil magazín Forbes. Majetek softwarového magnáta se odhaduje na 63 miliard amerických dolarů. Přestože byl jeho post ještě donedávna ohrožován z více stran, akcie společnosti Microsoft se od začátku roku 2001 vzpamatovaly a posílily o více než 40 procent, což významně zhodnotilo Gatesovy investice do cenných papírů.

Bill Gates přijíždí do České republiky podruhé, jeho první návštěva se uskutečnila v roce 1994. Náš stát si zároveň drží výsadu, že je jedinou zemí ve střední a východní Evropě, kam zakladatel společnosti Microsoft Corporation zavítal.

Hlavním důvodem jsou vynikající výsledky české a slovenské pobočky, jež se trvale umísťují mezi desítkou nejlepších v oblasti Evropa, Afrika, Blízký východ (EMEA). Loňský nárůst činil více než 40 %, letos představuje k 30. listopadu (za první 4 měsíce fiskálního roku) 39 procent. Tento podnikatelský úspěch vynesl společnost Microsoft, s. r. o., na šesté místo v soutěži Českých 100 nejlepších. Úspěšnost produktů společnosti Microsoft zároveň potvrzují četná ocenění, která si odnášejí z různých akcí. Mezi zatím poslední patří ceny z veletrhu Invex 2001: Křišťálový disk, The Best of Invex, Volba roku a Diamantové oko.

 www.microsoft.cz

Článek ze dne 6. prosince 2001 - čtvrtek