logo itpoint.cz

Britská společnost Central Europe Trust se stala poradcem při tendru na udělení licencí UMTS

Jako předseda poradního výboru při udělování licencí UMTS v České republice bude působit Nigel Lawson, bývalý ministr financí Velké Británie, který je zároveň předsedou představenstva CET.

Vítězství ve výběrovém řízení na poradce při tendru na udělení licencí pro sítě mobilních telefonů třetí generace (UMTS) včera odpoledne oficiálně oznámila britská společnost Central Europe Trust (CET). "Informaci máme oficiálně přímo z Českého telekomunikačního úřadu, samotná smlouva však ještě nebyla podepsána," sdělila na telefonický dotaz ČIA pracovnice společnosti, která si však nepřála být jmenována.

Central Europe Trust se pro uvedený projekt spojila s nizozemskou firmou OX Auction Experts a advokátní kanceláří Allen & Overy. "Partneři v tomto týmu disponují zkušenostmi s udělováním licencí pro mobilní sítě třetí generace formou aukcí v Belgii, Itálii, Německu, Nizozemí a Velké Británii," uvádí se v prohlášení CET. Jako předseda poradního výboru při udělování licencí UMTS v České republice bude působit Nigel Lawson, bývalý ministr financí Velké Británie, který je zároveň předsedou představenstva CET. Projekt UMTS v ČR povede zakladatel a prezident CET Charles Jonscher, který přednášel na Harvardské univerzitě a na Massachusetts Institute of Technology.

Ve střední a východní Evropě působí CET od roku 1990, specializuje se na poradenské služby a investiční bankovnictví. OX Auction Experts se zabývá organizováním aukcí, zejména v sektoru telekomunikací. Problematice se věnuje pět let, zpočátku jako divize nizozemské Rabobank, od loňského roku jako její stoprocentně vlastněná dceřiná společnost. Allen & Overy je mezinárodní právní firma zaměstnávající více než čtyři tisíce právníků v 25 městech a má zkušenosti v zastupování vlád i investorů v oblasti udělování telekomunikačních licencí.

Výběr poradenské společnosti byl plně v kompetenci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Jeho předseda David Stádník včera dopoledne na dotaz ČIA uvedl, že jméno vítěze ani dalších zúčastněných společností zatím nezveřejní. Podle rozhodnutí vlády budou čtyři licence na provozování třetí generace mobilních telefonů uděleny do konce tohoto roku. Tři z nich budou nabídnuty za pevnou cenu stávajícím operátorům, čtvrtá se pak má prodat formou dražby. Stávající operátoři se však již několikrát vyjádřili, že představy vlády o celkovém zisku 20 miliard korun považují za nereálné, neboť jsou ochotni dát nejvýše dvě až tři miliardy za jednu licenci. Pokud nebudou souhlasit s cenou navrženou pro první kolo výběrového řízení, budou se zbylé licence dražit společně se čtvrtou ve druhém kole tendru.

 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura
pk

Článek ze dne 12. června 2001 - úterý